7. Cumhurbaşkanı Evren'in vefatı

7. Cumhurbaşkanı Evren'in vefatı
7. Cumhurbaşkanı Evren'in vefatı
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya: - "12 Eylül'de mağdur olmuş insanlardan biri olarak ona rahmet dilemem"

ZONGULDAK (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya,  7. Cumhurbaşkanı ve 17. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Kenan Evren'in vefatına ilişkin, "12 Eylül'de mağdur olmuş insanlardan biri olarak ona rahmet dilemem" dedi. 

Akkaya, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci'yi ziyaretinde, yeni seçilen yönetim kurulu üyelerine görevlerinde başarılar dilediğini söyledi. 

Milletvekili genel seçimlerinin 7 Haziran'da gerçekleşeceğini anımsatan Akkaya, şöyle konuştu:

"Her parti programıyla, vaatleriyle ortaya çıkıyor. Sendikaların demokrasinin içerisinde çok önemli bir yeri var. Sendikalar işlevsizse demokrasinin bir ayağının eksik olduğu bir gerçektir. Evrensel tanımla sendikalar emeğin yanında duran partilere oy verirler. Sendikalar körü körüne bir partiyi desteklemez. Parti olarak hiç bir sendikanın ve sivil toplum örgütünün bir partinin arka bahçesi konumunda olmasını istemiyoruz. Evrensel tanımda sendikalar ortak değerler üzerine mücadele ederler. Sendikaların içerisinde her görüşten insanın bulunduğu örgütlerdir. CHP olarak sendikalara bakış açımız budur. Biz emeğin yanındayız ama hiç bir sendikada gelsin, körü körüne de partimizi desteklesin demiyoruz. Doğru da bulmuyoruz. Türkiye 'de ne yazık ki böyle bir sistem var. Özellikle memur sendikaları açısından vahim bir durum yaşıyoruz." 

Bir gazetecinin, "7. Cumhurbaşkanı Evren'in cenazesinin Devlet Mezarlığı'nda toprağa verilecek" sorusuna Akkaya, "Ölünün arkasından konuşmak çok doğru değil. Devlet töreni yasaların getirmiş olduğu bir şey. Ben şahsen ona şunu söyleyebilirim. 12 Eylül'de mağdur olmuş insanlardan biri olarak ona rahmet dilemem" karşılığını verdi.

- Ankara merkezli "usulsüz dinleme" operasyonu

Akkaya,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının usulsüz dinlemelerle ilgili 16 ilde başlattığı operasyonla ilgili de "Bu operasyonlara artık alıştık. Arkasında ne var ne yok bilmiyoruz. Onun için bizde ilgiyle izliyoruz" ifadesini kullandı. 

"Bizim tek istediğimiz ne olursa olsun, suçu ne olursa olsun herkesin bir hukuk devleti  çerçevesi içinde insanların haklarına uygun süreç yaşamalı" diyen Yakup Akkaya, şunları kaydetti:

"İntikamcı duyguyla bir şeye varılmamalı. Hukukun dışına çıkılmamalı. Bizim tek düşüncemiz o. Her gün yeni yeni operasyonlarla karşılaşıyoruz. Ergenekon'du, Balyoz'du. Bunların 'hukuk devletine yakışmayan uygulamalar' olduğunu  söyleyince, bizi 'Ergenekon'cu, Balyoz'cu' ilan etmişlerdi. Bugün geldiğimiz noktada herkesin bizim gibi düşündüğünü ve konuşmalarından onu görüyoruz. Bu konudaki operasyonlarda hukuk dışına çıkılmaması ve intikamcı gözüyle bakılmamalı. Kimsenin suçu varsa bağımsız mahkemelerde yargılanmalı."

GMİS Genel Başkanı Demirci de ziyaretten dolayı memnu olduklarını, Genel Başkan Kemal Kılışdaroğlu'nu yarınki Zonguldak mitinginin ardından sendikalara beklediklerini kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, daha sonra partisinin Zonguldak İl Başkanlığını ziyaret ederek partililerle görüştü.