Alaplı'da böğürtlen yetiştiriciliği

Alaplı'da böğürtlen yetiştiriciliği
Alaplı'da böğürtlen yetiştiriciliği
ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde 2009 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan "Meyveciliği Yaygınlaştırma...

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde 2009 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan "Meyveciliği Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında oluşturulan böğürtlen bahçeleri çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Çiftçi Hüseyin Ulukaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 dönümlük bahçesine 2009'da böğürtlen ekmeye başladığını ve 2 yıl sonra 400 kilogram ürün toplandığını söyledi.

Bu yıl 1,5 ton böğürtlen topladığını ifade eden Ulukaya, şöyle konuştu:

"Kuraklık olmasaydı bu rakam daha da yukarılara çıkabilirdi. Fidanın dikiminden, bakımı, gübrelenmesi ve sulaması özenle yapıldığı zaman böğürtlen iyi mahsul veriyor. Böğürtlenle uğraşan pek kimse olmadığı için yöremizde de yeni yeni yetiştiriciler çoğaldı. Aslında fındıktan daha zahmetsiz bir iş. Buralarda soğuk hava depoları olmadığı için toptan tarladan satışı biraz zor oluyor. Şu anda marketlere ve pazarlarda kilogramını 10 liradan satıyoruz. Talep çok fazla olduğu için yetiştiremiyoruz."

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu da  böğürtlenin fındığa alternatif güzel bir ürün olduğunu kaydetti.


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  gıda

  ,

  ,

  zaman