Alaplı'da çiftçilere ilaçlama uyarısı

Alaplı'da çiftçilere ilaçlama uyarısı
Alaplı'da çiftçilere ilaçlama uyarısı
ZONGULDAK (AA) -  Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, fındık tarlasındaki otlara atılan yabancı ot ilaçlarının hem fındığa hem de...

ZONGULDAK (AA) -  Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, fındık tarlasındaki otlara atılan yabancı ot ilaçlarının hem fındığa hem de çevreye zarar verdiğini bildirdi.

Türkyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojinin ve sanayinin gelişmesiyle tarım alanında birtakım gelişmenin yaşandığını, özellikle fındık bahçelerinde kullanılan ilaçların sağlığı olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

İlçede özelikle yabancı ot ilaçlarının çok fazla kullanıldığını ifade eden Türkyılmaz, şunları kaydetti:

"Mevsim nedeniyle doğa canlanıyor. Tarımsal faaliyetler de bu dönemde artıyor. Tarımsal faaliyetlerde kullanılan bazı ilaçlar dozunda kullanılmadığında zararlı etkileri olabiliyor. Bu mevsimde ilaçlama yaparken çok dikkatli olmalıyız. Üreticilerimizin özelikle toz ilaç kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda örneklerini gördük. Fındık bahçelerine atılan ot ilacı hem fındık bahçelerine zarar verdi, hem de birçok canlıyı telef etti."


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  çevre

  ,

  Tarım

  ,

  doğa

  ,

  koruma