Alaplı'da Engelli Haftası yürüyüşü

Alaplı'da Engelli Haftası yürüyüşü
Alaplı'da Engelli Haftası yürüyüşü
ZONGULDAK (AA) - Alaplı Özeli Umut Yıldızı Rehabilitasyon Merkezi ile Anadolu Engelliler Derneği Alaplı Şubesince Engelliler Haftası dolayısıyla...

ZONGULDAK (AA) ? Alaplı Özeli Umut Yıldızı Rehabilitasyon Merkezi ile Anadolu Engelliler Derneği Alaplı Şubesince Engelliler Haftası dolayısıyla farkındalık yürüyüşü düzenlendi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüş, Atatürk Anıtı'nda sona erdi.

Engelli annesi Ayşe Deniz, burada yaptığı konuşmada, engellilerin özel insanlar olduğunu söyledi.

Farkındalık yürüyüşüne katılanlara teşekkür eden Deniz, şöyle konuştu:

"Her birimizin farklı engelleri olsa da bizler aslında duygu yönüyle sizler gibi insanız. Engelliyi anlayabilmek için onlara etiketlemeler yapmak yerine, onlarla empati kurmak gerekir. Bir gün aynı engelin başına gelebileceğini unutmamalı insan. Bizler toplumun birer ferdiyiz. Her şeyden önce bizlerin sizin desteğine ihtiyacımız olduğunu unutmamalısınız. O yüzden bir engellinin duygusal ve psikolojik durumunu anlamaya çalışmalı, onları eksik ya da işe yaramaz görmemeliyiz. Engelli kardeşlerimizin toplu taşıma araçlarında, yollarda, kaldırımlarda, parklarda, trafikte, bina girişlerinde, okullarda, hastanelerde yaşadıkları güçlükleri ortadan kaldırma yönünde çalışmalar yapılmalıdır."

Konuşmaların ardından, engelliler davul zurna eşliğinde halay çekti.

Yürüyüşe, Alaplı Kaymakamı Altuğ Çağlar, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, siyasi parti ilçe başkanları, engelliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.