Alaplı'da fındık yetiştiriciliği

Alaplı'da fındık yetiştiriciliği
Alaplı'da fındık yetiştiriciliği
ZONGULDAK (AA) - Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, ilçede 109 bin dekar alanının 94 bininde fındık yetiştiriciliği yapıldığını...

ZONGULDAK (AA) - Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, ilçede 109 bin dekar alanının 94 bininde fındık yetiştiriciliği yapıldığını bildirdi.

Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fındık Alaplı için çok önemli geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmayan çiftçilerin hiçbir devlet desteğinden yararlanamayacağını vurgulayan Türkoğlu, şöyle konuştu:

"İlçemizde 109 bin dekar arazi bulunmamaktadır. Bunun 94 bininde fındık yetiştiriciliği yapılmakta olup 15 bin dekar alan boş gözükmektedir ancak bu alanın 10 bin dekarında yeni fındık bahçeleri oluşturulduğunu düşünüyoruz. Fındık, ilçemiz için çok önemli bir geçim kaynağı bunu için fındığımıza bakımından pazara kadar çok önem vermeliyiz. Ekim ve kasım aylarında toprak tahlilleri mutlaka yapılmalıdır. Tahlil sonuçlarına göre kireç veya gübre vermelidir. Her şeyden önce fındık bahçeleri mutlaka çapalanmalıdır. Bu aylarda fındıkta budama işlemi yapılmalıdır. Budama işlemi sırasında kesinlikle balta kullanılmamalıdır. Fındıktan iyi ürün almak isteyen çiftçilerimiz odamıza gelerek her türlü bilgiyi alabilirler."

Türkoğlu, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmayan çiftçilerin hiçbir devlet desteğinden yararlanamayacağını sözlerine ekledi.