Alaplı'da kivi üretimi

Alaplı'da kivi üretimi
Alaplı'da kivi üretimi
ZONGULDAK (AA) - Alaplı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Rafet Yılmaz, 2015 yılında 56 dönüm kivi bahçesinde 73,5 ton üretim gerçekleştiğini...

ZONGULDAK (AA) - Alaplı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Rafet Yılmaz, 2015 yılında 56 dönüm kivi bahçesinde 73,5 ton üretim gerçekleştiğini bildirdi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 yıl önce Avrupa Birliği Destekli Organik Tarım Kursu doğrultusunda fındığa alternatif olarak başlayan organik kivi yetiştiriciliğinin ilçede yaygınlaştığını söyledi.

İlçe genelinde bin 750 kivi ağacı bulunduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"10 yıl önce ilçede başlatılan Avrupa Birliği Destekli Organik Tarım Kurslarına katılarak bahçelerine kivi diken üreticilerimiz bu gün hasat yaparak pazarda satışa çıkartıyorlar. Fındıkta verimin düşük olduğu yıllarda üreticiyi destekleyici ürün özelliği gösteren kivinin ilçemizde yaygınlaşması dolayısıyla organik kivi yede talebi arttırdı. 2015 yılında 56 dönüm kivi bahçesinde 73,5 ton kivi üretimi gerçekleşti. İlçemiz genelinde bin 750 adet kivi ağacı bulunmaktadır. Organik kiviler ilçemizde ve ilçe dışında pazarlara, manavlara ve pastanelere pazarlanıyor."

Üreticilerden Recep Öztürk de 1,5 dönümlük bahçesine 65 kivi ağacı diktiğini, bu yıl yaklaşık 2 ton civarında kivi topladığını vurguladı.