Alaplı'daki "İsrail Sazanı" incelenecek

Alaplı'daki "İsrail Sazanı" incelenecek
Alaplı'daki "İsrail Sazanı" incelenecek
- Zonguldak'ta Alaplı Çayı'ndaki "İsrail sazanı" olarak bilinen "carassius gibelio" balıkları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce incelenecek

ZONGULDAK (AA)  - Zonguldak'ın Alaplı Çayı'nda amatör balıkçılar tarafından yakalanan " İsrail Sazanı" olarak bilinen "carassius gibelio" balıklarıyla ilgili inceleme başlatıldı.

Çayda bu balığın çoğalması ve diğer balık türlerini yok etmesiyle ilgili çıkan haberler üzerine Zonguldak  Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgeye gelerek Alaplı Çayı'nda inceleme yaptı. 

Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdür Vekili Derya Çetin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, balığı incelemek üzere şubelerine götüreceklerini belirterek, "İlk tespitler balığın İsrail sazanı olduğu yönünde ancak tam tespit için üniversitede yapılacak incelemenin ardından belli olacak. Şu an için bir şey söylemek doğru değildir. İncelemelerin ardından Müdürlüğümüz tarafından açıklama yapılır" dedi.

Amatör Balıkçı Serkan Yılmaz da bu türün Alaplı çayındaki yerli balık neslini yok ettiğini ifade ederek, "Çayda 3 sene önce böyle bir balık türü yoktu. Burada hep yerli balık tutardık. Nasıl olduysa bu balıklar burada çoğalmaya başladı. 100 İsrail sazanı yakalıyorsak, 1 tane yerli balık tutabiliyoruz" diye konuştu.