Armatörlerin Rusya sorunları rapor haline getirildi

Armatörlerin Rusya sorunları rapor haline getirildi
Armatörlerin Rusya sorunları rapor haline getirildi
- Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı Erdem: - "Rusya'ya ait limanlarda ve gümrüklerde yaşanan olumsuzlukların ve tutum değişikliklerinin ilk elden belirlemek ve yetkili makamlar nezdinde çözümü sağlamak adına hazırladığımız raporu ilgili bakanlığına sunacağız" -"Bu süreçte Rusya'nın kaybı büyüktür. Yeni pazarlar bulmak için çaba gösterecek, daha pahalıya ürün alacaktır. Rusya, Türkiye gibi bir değeri elinden kaybetmemelidir"

ZONGULDAK (AA) - MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ - Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, Türkiye ile Rusya arasında yaşananların ardından Rusya'ya ait limanlarda ve gümrüklerde yaşanan olumsuzluklara ve tutum değişikliklerine yönelik hazırladıkları raporu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına sunacaklarını bildirdi.

Erdem, AA muhabirine yaptığı açılamada, Rusya'yla yaşanan süreçte acentelerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıyla koordineli olarak hareket ettiğini söyledi.

Armatörlerin Rusya'da yaşadıkları sorunların, birebir görüşmeler yapılarak rapor haline getirildiğini anlatan Erdem, "Rus limanlarına giden gemilerimizin orada tutulması ve liman otoriteleri tarafından bağlanması ticaretimizi hem zorlaştırıyor hem de yapılmamasına neden oluyor. Batı Karadeniz'deki limanlar Anadolu'nun en önemli ihracat limanları. Ancak armatörlerimiz olumsuz tutum devam ettiği için Rusya limanlarına gemi göndermemektedir" diye konuştu.

-"Bu süreçte Rusya'nın kaybı büyüktür"

Erdem, bir ayda Rusya'ya giden gemi sayısının 25'ten 5'e düşürüldüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Rusya'ya ait limanlarda ve gümrüklerde yaşanan olumsuzlukların ve tutum değişikliklerinin ilk elden belirlemek ve yetkili makamlar nezdinde çözümü sağlamak adına hazırladığımız raporu ilgili bakanlığına sunacağız. Ne yazık ki Rus limanlarında gemilerimiz köpeklerle aranıyor, personellerimiz taciz ediliyor. Bu olumsuzluklar nedeniyle ihracatçılarımız Ukrayna'ya yönelerek Rusya'nın almadığı narenciye ürünlerinin bir bölümünü bu ülkeye vermeye başladı. Bu süreçte Rusya'nın kaybı büyüktür. Yeni pazarlar bulmak için çaba gösterecek, daha pahalıya ürün alacaktır. Rusya, Türkiye gibi bir değeri elinden kaybetmemelidir."

Rusya'ya giden Türk bayraklı olmayan gemilere de personelleri Türk olduğu için benzer tacizler uygulandığına aktaran Erdem, "Ro-Ro ile yük getiren tırların Rus şoförleri, tekrar Türkiye'den mal alıp Rusya'ya gidemiyor. Çünkü Ruslar bu malzemeleri de almıyor. Rus şoförler de mağdur ediliyor. Bunlar ya boş, ya da araçlarını firmalara bırak uçak ya da deniz yoluyla ülkelerine dönüyorlar" ifadesini kullandı.