BAKKA 1. İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu

BAKKA 1. İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu
BAKKA 1. İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu
- BAKKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kaplan: - "Ar-Ge ve yenilik odaklı proje faaliyetleri gerek özel sektör, gerek sivil toplum kuruluşları, gerekse kamu kurumları için 2023 hedeflerimize ulaşmak ve muasır medeniyetler seviyesine çıkmak açısından son derece önemlidir"

ZONGULDAK (AA) - Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Kalkınma Kurulu Başkanı ve Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhan Kaplan, "Ar-Ge ve yenilik odaklı proje faaliyetleri gerek özel sektör, gerek sivil toplum kuruluşları, gerekse kamu kurumları için 2023 hedeflerimize ulaşmak ve muasır medeniyetler seviyesine çıkmak açısından son derece önemlidir" dedi.

Kaplan, bir otelde düzenlenen "BAKKA 1. Kalkınma Kurulu Toplantısı ve 1. İnovasyon Ödülleri" takdim töreninde yaptığı konuşmada, kalkınma ajanslarına Türkiye 'nin kalkınmasında, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklılıklarının giderilmesinde önemli görevler düştüğünü söyledi. 

Kalkınma ajanslarının başarılı olmasında kalkınma kurullarının katılımının ve etkinliğinin önemli olduğunu ifade eden Kaplan, şöyle konuştu:

"Özellikle bölgenin sorunlarına yönelik çözüm önerileri sunma, potansiyel ve öncelik alanlarını tespit etme kapsamında kalkınma kurulu, ajansa yol gösterici olmuştur. Gelecek yıllarda da kurul görüş ve önerileriyle ajansın danışma organı vazifesini layıkıyla yerine getirecektir. Ar-Ge ve yenilik odaklı proje faaliyetleri gerek özel sektör, gerek sivil toplum kuruluşları, gerekse kamu kurumları için 2023 ulusal hedeflerimize ulaşmak ve muasır medeniyetler seviyesine çıkmak açısından son derece önemlidir. Ajansımızın İNOMER firması iş birliğinde hazırladığı 2015-2025 Bölgesel İnovasyon Stratejisi ve Eylem Planı çalışmasının uygulamaya geçmesi konusunda kalkınma kurulu üyelerimizin temsil ettikleri kurumlarda gayretli çalışmalarını sürdüreceklerine olan inancım tamdır."

BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel de ajanslarının yenilenen kimliğiyle bölgenin mevcut değer ve ekonomik etkinliklerine vurgu yaptıklarını belirterek, "Bundan sonra yapacağımız tüm çalışmalarda yenilenme sürecimizin motivasyonu ve yeni vizyonumuzla sizlerle birlikte olacağız" ifadesini kullandı.

Törende, Japonya-Kitakyushu City ile imzalanan mutabakat zaptı ile 2014 yılı BAKKA faaliyet raporunun okunmasının ardından Bölgesel İnovasyon Stratejileri ve Eylem Planı konusunda da bilgilendirme yapıldı.

Ayrıca, BAKKA tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. İnovasyon Ödülleri kapsamında ürün, hizmet, kamuda ve toplumsal inovasyon dalında dereceye girenlere plaket verildi.