BEÜ'ye yeni cihaz

BEÜ'ye yeni cihaz
BEÜ'ye yeni cihaz
- Cihaz sayesinde hastalara ait yaşamsal ölçümlere daha hızlı ulaşılabilecek

ZONGULDAK (AA) - Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine yeni  kazandırılan cihaz sayesinde hastalara ait yaşamsal ölçümlerin daha hızlı  gerçekleştirilebileceği bildirildi.

BEÜ'den yapılan yazılı açıklamada, merkezin Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalına yeni alınan "Non-invaziv Hemodinamik Monitorizasyon" cihazına sahip Türkiye 'deki ilk hastane olduğu belirtildi.

Cihazla hastaların operasyonları ve yoğun bakım takipleri sırasında, kan örneğine gerek kalmadan, parmak ucuna takılan bir sensör yardımıyla hemoglobin ölçümü, dolaşım sistemine ait vücut sıvı ve kan miktarı hakkında bilgi veren yaşamsal ölçümlere kısa sürede ulaşılabildiği belirtilen açıklamada, " Bu cihaz ayrıca soba - kömür zehirlenmelerini gösteren parametreleri ve methemoglobin miktarını ölçebiliyor. Cihazın alın bölgesine yerleştirilen sensörü yardımıyla da beyin oksijenasyonları rahatlıkla takip edilebiliyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer,  BEÜ'nin Türkiye'de ilklerin gerçekleştiren üstün niteliklere sahip bir üniversite olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Üniversitemizin sağlık alanındaki yatırımları hızla devam ediyor. Türkiye'nin ilk Non-invaziv Hemodinamik Monitorizasyon cihazını hastanemizin teknik donanımına kazandırdık. Tetkik ve tedavi hizmetlerine sağladığımız teknik alt yapı desteğimiz gelişmeler devam edecek. Bu gelişmiş donanım, sunulan sağlık hizmetlerinde kaliteyi arttırdığı gibi ihtisas öğrenimi gören asistanların eğitiminde de en güncel teknolojik cihazlarla uluslararası standartlara sahip bir ortam sağlıyor. Hastanemiz böylece en güncel tetkik ve tedavi sistemleri ile bölge halkına hizmet vermeye devam ediyor."