CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
- "(Koalisyon görüşmeleri) Bizim 14 ilkemiz var. Bu ilkelerimiz arasındaki 5 temel sorunun çözülmesini, hükümet kurulacaksa savunuyoruz. Eğer 5 temel sorun çözülmeyecekse partimizin koalisyonda yer almasının bir anlamı yok"

ZONGULDAK (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, koalisyon görüşmeleriyle ilgili, "Bizim 14 ilkemiz var. Bu ilkelerimiz arasındaki 5 temel sorunun çözülmesini hükümet kurulacaksa savunuyoruz. Eğer 5 temel sorun çözülmeyecekse partimizin koalisyonda yer almasının bir anlamı yok" dedi.

Ağbaba, Muslu ve Çatalağzı beldelerinde inşa edilmek istenen yeni termik santrallere karşı eylem yapan vatandaşlarla görüşmek üzere partisinden 20 milletvekiliyle Zonguldak'a geldi.  

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir'i ziyaret eden Ağbaba, Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi.

 Ülkenin çeşitli yerlerinde "çevre talanı" yaşandığını savunan Ağbaba, parti olarak çevre mücadelesi verdiklerini söyledi.  

Ağbaba, koalisyon görüşmelerine yönelik soru üzerine, 7 Haziran seçimlerinde uzlaşma mesajı verildiğini belirterek, "Özellikle MHP 'nin ve HDP'nin içerisinde bulunduğu bir AK Parti dışı hükümet senaryosu çizildi. Aslıda MHP her şeye karşı olduğu için bunu baştan yok saydı" diye konuştu.

TBMM Başkanlığı seçimi ve terör olaylarıyla ilgili komisyon kurulmasına yönelik oylamalarda AK Parti ve MHP'nin fiili koalisyon yaptığını savunan Ağbaba, şöyle devam etti:

"Koalisyon görüşmeleri yürütülüyor ama birileri buna karşı. Bizim 14 ilkemiz var. Bu ilkelerimiz arasındaki 5 temel sorunun çözülmesini hükümet kurulacaksa savunuyoruz. Eğer 5 temel sorun çözülmeyecekse partimizin koalisyonda yer almasının bir anlamı yok. 'Dış politika , Kürt, eğitim ve anayasa' gibi meselesinin çözülmesi gerekir. Bu meseleler çözülecekse biz kimseye 'yok' demiyoruz."

Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın anayasal sınırlar içinde davranmadığını, Meclis'teki yeminine uymadığını ileri sürerek, "Şu anda Türkiye'nin önündeki en büyük engel. Türkiye siyasetinin ve demokrasisinin önündeki engel. Kaçak sarayda oturuyor. Orada oturduğu, AK Parti onun sözünden çıkmadığı sürece Türkiye'de hiçbir şeyin olmayacağı kanaatindeyim. Bu koalisyon için de geçerli" iddiasında bulundu. 

Güneydoğu gazisi Melih Demir, basın toplantısı sırasında, belediye başkanlığının iş yeri kurmasına izin vermediğini ileri sürerek, bunun CHP'ye yakışmadığını söyledi. Bunun üzerine CHP İl Başkanı Ertuğrul Koltuk ile Demir arasında tartışma ve kısa süreli arbede yaşandı. Partililerce sakinleştirilen Demir, daha sonra Ağbaba ile bir süre görüştü.