CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "Terörün bitmesi için toplumsal barışın sağlanması lazım"

ZONGULDAK (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Terörün bitmesi için toplumsal barışın sağlanması lazım" dedi.

Kılıçdaroğlu, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir kafeyi ziyaret ederek, buradaki vatandaşlarla sohbet etti.

Bilal Gülezer'in (30), " PKK terör örgütünün yapmış olduğu eylemler, bana kalırsa ülkenin başıboş kalmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum" ifadesi üzerine Kılıçdaroğlu, "O zaman soruyu şöyle soracaksın. Son derece haklısın. 4-5 yıldır duran PKK olayları niye 7 Haziran'dan sonra çıktı?" ifadesini kullandı.

"Barış sürecini kim yaptı" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Çıkıp dediler ki 'PKK bizi kandırmış.' Niye kandırmış? 'Efendim biz barış süreci yapacaktık onlar silah depolamışlar.' Sen hükümetsin senin istihbaratın, polis teşkilatın, jandarman, valin, kaymakamın var. Adam vergi dairesi kurmuş senin haberin yok. Adam mahkeme kurmuş senin haberin yok. Bunlar olmaz. Türkiye'nin birliğini ve bütünlüğünü savunmak zorundayız. Terörün bitmesi için toplumsal barışın sağlanması lazım. Yol haritasını 2012'de götürüp Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a verdim. 'Bak bu terör ancak böyle biter' dedim. Toplumsal barışı sağlamalıyız. Parlamentoda bir uzlaşma komisyonu kurmalıyız. Bütün partiler bu sorunu çözmek için bir araya gelmeli ve ortak bir fikir üretmeli bunu söyledim ama kabul edilmedi. 

Bu sorunun çözülmesi için 4 ilke var. Birincisi samimi ve dürüst olacaksınız. İkincisi gizli bir kişisel angajmanınız olmayacak. Üç, millete hesabını vermeyeceğiniz vaatlerde bulunmayacaksınız. Dört, halka bilgi vereceksiniz. Dördünü de ben dönemin başbakanına verdim. Oslo'da görüşme yapıp bir sürü vaat verip... PKK da diyor ki 'bana söz verip niye yerine getirmedi.' O zaman ne vaatleri açıklasın. Devlet politikalarında gizlilik var ama 30 yıllık derin bir sorunu çözmek için toplumsal uzlaşmaya ve toplumun desteğine ihtiyaç var. Toplumun desteğini çözmeden olmaz."

Buradaki bir kişinin "Terör bitsin, halk ölmesin istiyoruz" demesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Bu sorunu çözecek olan tek parti biziz. Kimse çözemez. Düne kadar şehit haberleri gelmiyordu, 7 Haziran'dan sonra ne oldu? Çözüme siyasi partilerin destek vermesi lazım. Kandan ve gözyaşından bu ülkenin kurtulması lazım. 'Sizin aklınız size aittir' dediler" şeklinde konuştu.

"Emeklilik yaşını geri çekecek misiniz" sorusuna da Kılıçdaroğlu, "Hayır geri çekmeyeceğiz. Yaşa takılanlarla ilgili özel bir düzenleme yapacağız. Ben uzun yıllar Sosyal Sigortalar Kurumunda görev yaptım. Kurumun hangi şartlarda olduğunu ve sıkıntı çektiğini iyi bilirim. 43 yaşında emeklilik olmaz. Yani makul dengeleri bir araya getireceğiz" karşılığını verdi.