CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,Zonguldak'ta:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,Zonguldak'ta:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,Zonguldak'ta:
- "Türkiye büyüyecekse ve dünyada söz sahibi olacaksa bunun yolu öğretmenden ve eğitimden geçiyor. Eğitimsiz bir toplumun büyümeye gelişmeye şansı yoktur. Bilgi toplumunu yakalamak zorundayız"

ZONGULDAK (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Türkiye büyüyecekse ve dünyada söz sahibi olacaksa bunun yolu öğretmenden ve eğitimden geçiyor. Eğitimsiz bir toplumun büyümeye gelişmeye şansı yoktur. Bilgi toplumunu yakalamak zorundayız" dedi. 

Kılıçdaroğlu, CHP'nin Zonguldak'ın Çaycuma ilçe merkezindeki mitinginde, Türk milletinin 7 Haziran sonrası bir tablo ortaya koyduğunu belirterek, "Milletimiz, 'ben tek başına bir partiye iktidar yetkisi vermedim. Baskıcı, dikta yönetimine de izin vermiyorum. Tek başına çözemez bir araya gelip şu gerginlikleri bitirip kavgayı bitirip adam gibi bir hükümet kurun' dedi. Bu mesajı aldık" diye konuştu.

1 Kasım'da seçime gidileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sormanız gereken soru şu, 7 Haziran tarihinden sonra ne değişti de terör bu kadar azdı, dolar, faiz niye bu kadar yükseldi? Bu sorunları düşünüp cevabını kendi vicdanınızda sorgulayıp sandığa öyle gideceksiniz. Bu seçimler sıradan seçimler değil. Bu seçimde bir tercihte bulunacağız. Demokrasiden yana mı baskıcı rejimden yana mı işin özü budur. Türkiye'nin itibarını korumak için yeni bir dış politikadan yana mı, yoksa Türkiye'nin dünyadan soyutlandığı farklı bir dış politikadan yana mı, Cumhuriyetten yana mı, diktadan yana mı tercihiniz budur? Hiçbir zaman bir vatandaşıma şu partiye oy verdin demedim. Geldiğimiz nokta herkesin düşünmesi gereken noktadır. Eğer Cumhuriyet giderse dikta yönetimi gelirse farlı bir Türkiye tablosu çıkacaktır. Cumhuriyetin temel özelliği nedir? Herkese eşit fırsat sunmasıdır."

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyette kimsenin etnik kimliği, yaşam tarzının sorgulanmayacağını vurgulayarak, bütün vatandaşların eşit olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, "Size şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Sizlerle gittiğimiz her yerde göğsünüz kabararak söyleyebilirsiniz. Kimsenin etnik kimliğini sorgulamayan, yaşam tarzını sorgulamayan bir parti var. Cumhuriyete herkesin sahip çıkması lazım. Türkiye'ye kandırılan hükümet değil onurla hizmet edecek hükümet lazım. Türkiye'nin beklentisi budur. Bu seçimlerde sandığa giderken iyi düşünmemiz lazım. Cumhuriyetten, demokrasiden, özgürlüklerden yana oy kullanmamız lazım. Sandığa giderken iyi düşünmemiz gerekiyor. Terör sorunu CHP dışında kimse çözemez" dedi. 

- "Her şeye 'hayır' diyen bir parti sorun çözemez"

"CHP dışında şehit yakınlarına ve gazilere bu kadar ulvi yaklaşan ikinci bir siyasi parti de yoktur" diyen Kemal Kılıçdaroğlu , şu ifadeleri kullandı:

"Bunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Cumhuriyet Halk Partisi, sorunları çözecek tek partidir. Bunu inanarak söylüyorum. MHP 'ye teklif götürdük, her şeye hayır dedi. Her şeye hayır diyorsan neden seçime giriyorsun? Koalisyon demokrasilerde uzlaşma kültürünün gereğidir. Elbetteki farklı partiler ve düşünceler olacak. En azından asgari müştereklerde buluşmak zorundayız. Avrupa'daki bütün ülkelerde koalisyon var. Bütün ülkeyi yönetiyorlar." 

Kılıçdaroğlu, mitingin ardından Çaycuma Belediyesi tarafından yapılan pazar yerinin açılışını gerçekleştirdi, Gökçebey ilçesine geçerek vatandaşlara hitap etti. 

Kılıçdaroğlu Devrek ilçesinde de vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada ise halk için çalıştığını belirterek, "Cebimi doldurmak gibi bir düşünmem yok. Aldığım siyasi terbiyede, aldığım aile terbiyede aldığım eğitimde kul hakkı yemek gibi bir şey kitabımda yok. Sadece ve sadece bu güzel ülkemiz için çalışıyoruz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, herkesin evinde huzurla oturduğu, karnının doyduğu, kavgasız, kavgası olmayan, barış içerisinde yaşadığımız güzel bir Türkiye. Bütün beklentim, çabam bunun için" diye konuştu. 

"Türkiye'nin neresinde bir sorun varsa çözüm adresi CHP'dir" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. İktidarı rahatlıkla eleştirebilsinler diye düşünüyorsak. Hiç kimsenin inancıyla, kimliğiyle derdimiz yoktur. Biz insanı Allah'ıh yarattığı en değerli varlık diye kabul ediyorsak. Gidip oyunuzu CHP'ye vereceksiniz. Yeni bir başlangıç yapmak zorundayız. Eskiyi ve eski anlayışları da bırakılım. Türkiye'de kavgaları, gerginlikleri bırakalım. Yeni bir süreç başlatalım. Bu ülkeyi gül gibi yönetebiliriz. Bölgesinin lideri yapabiliriz. Dış politikamızı yeniden gözden geçirebiliriz. Türkiye büyüyecekse ve dünyada söz sahibi olacaksa bunun yolu öğretmenden ve eğitimden geçiyor. Eğitimsiz bir toplumun büyümeye gelişmeye şansı yoktur. Bilgi toplumunu yakalamak zorundayız."