"Denizdeki her deprem tsunami yaratmaz"

- ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçıner: - "Denizdeki her deprem tsunami yaratmaz. Pasifik'te bile yüzde 10 olasılıkla depremler tsunami yaratır"

ZONGULDAK (AA) - ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, "Denizdeki her deprem tsunami yaratmaz. Pasifik'te bile yüzde 10 olasılıkla depremler tsunami yaratır" dedi.

Yalçıner, Genel Maden İşçileri Şemsi Denizer Konferans Salonu'nda düzenlenen Deprem Gerçeği ve Tsunami Konferansı'nda, "Okyanuslardan Karadeniz'e Tsunamiler" konulu sunumunda, küçük bir tsunaminin limanlara çarparak balıkçı teknelerine zarar verebileceğini söyledi.

Depremlerin meydana geldiğinde fayların hareket ettiğine dikkati çeken Yalçıner, şöyle konuştu:

"Tsunami yaratan faylar, düşey hareket yapan faylardır. Tsunamide dalgalar kıyıya ilerledikçe sığlaşma oldukça dalga büyür. Üç metrelik dalganın içinde yüzebilirsiniz ama tsunami insanı öldürür ve sürükler, götürür. Aradaki fark, rüzgar dalgaları yörüngesel hareketle olur. Tsunamide su parçacıkları birbirini iterek yoluna devam ederler. Bu çok ilginçtir. Çünkü itme su kütlesinin yer değiştirmesidir. Bu yer değiştirme, derin suda 10 santimetre saniye iken sığ suda 10 metre saniyeye çıkar. Bu da gemileri ve evleri sürükler kuvvet kazanır. En büyük tsunamiler 2004 ve 2011'dekilerdir. Tarihte ise 365 yılındaki Akdeniz 'deki tsunamidir."

- "Deniz çekildiğinde merakla izlemek değil kaçmak önemlidir"

Yalçıner, Akdeniz'in tarih boyunca medeniyetlerin beşiği olmasına rağmen beşik gibi sallandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tarih boyunca en büyük tsunami 365 yılı Doğu Akdeniz tsunamisidir. Ülkemizde tsunami izleri vardır. Tarihte 114 tsunami kaynaklarda belirtilmektedir. Japon arkadaşlarımızla yaptığımız araştırmalarda Didim, Dalaman ve Tekirdağ'da tsunami izleri bulduk. Dalaman'da son 700 yılda 3 tsunami izi vardır. Son iki bin yılda Karadeniz'de 22 tsunami meydana gelmiştir. Tsunami meydana geldiğinde yüksek yerlere çıkmamız gerekir. Deniz çekildiğinde merakla izlemek değil kaçmak önemlidir. Denizdeki her deprem tsunami yaratmaz. Pasifik'te bile yüzde 10 olasılıkla depremler tsunami yaratır. Karadeniz'de deprem sayısı Akdeniz'e göre çok azdır."