DSP Genel Başkanı Türker:

DSP Genel Başkanı Türker:
DSP Genel Başkanı Türker:
- "Mısır'daki idamların yapılmaması konusunda hazırladığımız mektubu ilgililere göndereceğiz" - "Genelkurmay Başkanı'nın bir rahatsızlığı varsa en azından bir fotoğrafının yayınlanması gerekir ki inanalım. İnşallah Genelkurmay Başkanımız sağlamdır"

ZONGULDAK (AA) - DSP Genel Başkanı Masum Türker, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesiyle ilgili "Mısır'daki idamların yapılmaması konusunda hazırladığımız mektubu ilgililere göndereceğiz" dedi.

Türker, partisinin Zonguldak İl Başkanlığında gazetecilere yaptığı açıklamada, herkesin ödünç oyla siyaset yaptığını ileri sürdü. 

Parti olarak " Türkiye 'de bir siyasal veya sol ittifak oluşturulabilir mi" düşüncesiyle  CHP 'yi ziyaret ettiklerini anlatan Türker, "Başta CHP, ÖDP olmak üzere İşçi Partisiyle bir ittifak yapıp yapamayacağımızı konuştuk. Bu çalışma başlamadan birkaç gün sonra CHP Genel Başkanı 'DSP'yi kapatın' diye açıklama yaptı. Anladık ki bunlar bir rakip istemiyorlar" ifadesini kullandı.

Türker, seçim vaatleriyle ilgili bilgiler vererek şöyle konuştu:

"En büyük vaatlerimiz arasında futbol maçlarının şifreli yayınlanmaması var. Bütün futbol maçlarını aynı anda yerel ve ulusal televizyonlar yayınlama hakkına sahip olacak. Takımların geliri nereden olacak? Şu anda mevcut reklam pastası bir televizyon üzerinden inşa ediliyor. Bütün maçlar televizyonlardan yayınlandığı zaman alacağı o kuşak için alınan reklamın belirli kısmı futbol takımlarının havuzuna aktarılacak. Böylelikle çocuklarımız ve büyüklerin maç izlemek için meyhanelere gitmesine son vereceğiz. Bizim hesabımıza göre futbol kulüplerinin bu havuzdan elde ettikleri payla mevcut yayın gelirleri yaklaşık 5,5 misli artmış olacak."  

Başkanlık sistemine karşı olduklarını dile getiren Türker, "Türkiye'de başkanlık sistemine girilmeden saltanat sistemi başladı. Son yargıda gördüğümüz aldığı karardan dolayı hakimlerin tutuklandığı, gelen ihbarları değerlendirip tırları çevirip meslekten ihraç edilen savcıların bulunduğu bir ülkede artık yargı, yürütme ve yasama aynı kişi tarafından yönetilmektedir" iddiasında bulundu. 

- Mursi hakkındaki idam kararına tepki

DSP Genel Başkanı Türker, Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesine ilişkin "Partimiz idama karşıdır. Mısır'daki idamların yapılmaması konusunda hazırladığımız mektubu ilgililere göndereceğiz. Bu idamlarla ilgili duruşumuzu dünya için veriyoruz. Şu anda Hükümetin mektup gönderme şansı yok. Bugünleri düşünmemiş. Büyükelçimiz yok, çekmişiz. Bizim böyle bir mektup gönderme hakkımız var" diye konuştu

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in sağlık sorunları nedeniyle rapor almasını değerlendiren Türker, "Türkiye'de ve dünyada maaşlı çalışan hiçbir kamu kurumu mensubu izne habersiz çıkmaz. Genelkurmay Başkanı'nın ortadan yok olduğu tarih de aslında Türkiye'nin Suriye ile savaşa girmesinin çok konuşulduğu günlerdi. Genelkurmay Başkanı'nın bir rahatsızlığı varsa en azından bir fotoğrafının yayınlanması gerekir ki inanalım. İnşallah Genelkurmay Başkanımız sağlamdır" ifadesini kullandı.