Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü
Dünya Çevre Günü
- TEMA Vakfı Zonguldak Şubesi Başkanı Aydan: - "Tüketim şekillerimiz değişmezse 2050 yılında artan nüfusla birlikte tüketim üç kat artacaktır"

ZONGULDAK (AA) - TEMA Vakfı Zonguldak Şubesi Başkanı Berran Aydan, 5 Haziran  Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Aydan, mesajında,  Birleşmiş Milletler 'in 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün temasını "7 milyar hayal. Bir gezegen. Sorumlu tüketim" olarak belirlediğini anımsattı.

Gelişmiş ülkelerdeki gıda israfının, gelişmemiş ülkelerden daha fazla olduğuna dikkati çeken Aydan, şunları kaydetti:

"Tüketilen gıdanın yüzde 50'si olan 300 milyon ton gıda maddesi çöpe atılmaktadır. Çöpe atılan gıda bugün dünya çapında yetersiz beslenen 842 milyon insana yetecek miktardadır. Dünyada 1 milyardan fazla insan tatlı suya erişemiyor. Dünya'daki toplam tatlı su varlığı, toplam su kütlesinin yüzde 3'ünü oluşturmasına rağmen yüzde 2,5'i Antartika, Kuzey Kutbu'nda ve buzullarda donmuş bir halde bulunmaktadır. Dünya ölçeğinde yaptığımız tüketim, doğanın kapasitesinden yüzde 50 daha fazladır. Bunun sonucunda toprak varlığı kaybı, kirlenen toprak ve su, azalan orman ve otlak alanları, kaybolan biyolojik çeşitlilik  ve iklim değişikliği kaynaklı sorunlar küresel ölçekte yaşanmaktadır. Tüketim şekillerimiz değişmezse 2050 yılında artan nüfusla birlikte tüketim üç kat artacaktır. Çözüm, daha etkili yöntemlerle daha az doğal varlık kullanarak toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar üretim yapmak ve sürdürülebilir tüketim anlayışıyla kullanılan kaynakları doğanın sınırları içinde tutmaktan geçmektedir."