Dünya İnsan Hakları Günü

Dünya İnsan Hakları Günü
Dünya İnsan Hakları Günü
ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla tören düzenlendi.Valilik önündeki törende, Atatürk Anıtı'na çelenk...

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Valilik önündeki törende, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağsöz, törende yaptığı konuşmada, 10 Aralık 1948'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edildiğini söyledi.

Beyannameyle insan haklarının korunmasının amaçlandığını ifade eden Sağsöz, şöyle konuştu:

"İnsan hakları, insanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, kardeşlik, dostluk gibi duyguları geliştirmeyi öngören ve insanın sırf insan olmak haysiyetiyle sahip olması gereken hakların tümüdür. İnsanın en önemli hakkı yaşama hakkıdır. Yaşama hakkını düşünme, eğitim-öğretim, çalışma ve iletişim gibi diğer haklar desteklemektir. İnsan haklarına saygı göstermeyen kişi ve milletler asla barışı sağlayamamıştır. Ülkemiz, BM'nin kurucu üyelerinden birisi olarak İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini ilk onaylayan ülkeler arasında yer almış ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuştur. Türkiye, insan hakları ve temel özgürlükler alanında diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşmakta olup, insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi amacıyla son yıllarda birçok önemli adım atmıştır."