Dünya Su Günü

Dünya Su Günü
Dünya Su Günü
- Zonguldak'ta etkinlikler kapsamında yürüyüş düzenlendi

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta, 22 Mart  Dünya Su Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. 

Valilik binası önünde toplanan  Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı Zonguldak Şubesi üyeleri, Şehitler Anıtı'na kadar yürüdü. 

TEMA Vakfı Zonguldak Şubesi Başkanı Berran Aydan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Zonguldak'ın zengin orman alanları açısından şanslı olduğunu söyledi. 

İklim değişikliği nedeniyle yaşanılan su sıkıntısının, kurak ve yarı kurak bölgelerde artmasının beklendiğini öne süren Aydan, şöyle konuştu:

"Bu durumda su havzalarının korunması her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Mevcut su kaynaklarımızı, nehirlerimizi ve göllerimizi hızla kirletiyoruz. Toprak ve suya erişim hakkının korumak bir insanın yaşamını korumak için yürüttüğü temel hak mücadelesidir. Su, sadece insanlar için değil tüm doğal varlıkların ekolojik bütünlük içinde doğal yaşamın döngüsüne uygun olarak yaşamını sürdürmesi için vazgeçilmezdir. TEMA olarak doğanın bir parçası olan insanın su ve orman varlıklarını önce koruması, ardından geliştirme konusunda çalışması gerektiğini vurguluyoruz."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  ZONGULDAK

  ,

  Zengin

  ,

  orman

  ,

  koruma