"Eğitim dede" hayatını kaybetti

"Eğitim dede" hayatını kaybetti
"Eğitim dede" hayatını kaybetti
- Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 8. okulunu yaptırmak için bankadan kredi çekecek kadar eğitim gönüllüsü olan hayırsever İbrahim İzmirli, 85 yaşında hayatını kaybetti - İzmirli'nin yaptırdığı son okul olan fen lisesinin eğitim-öğretime açıldığını görememesi ilçedeki hüznü arttırdı

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde hayatı süresince tasarruflarıyla ilçede 8 okul ile bir huzurevi inşa ettiren hayırsever İbrahim İzmirli, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Küçük hırdavat dükkanda esnaflık yapan bir  çocuk babası İzmirli'nin rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde yaşamını yitirmesi ilçeyi hüzne boğdu.

Ereğli'ye 8. okulunu yaptırmak için devlete taahhüt ettiği 700 bin liranın 200 bin lirasını finans şirketindeki parasını alamaması nedeniyle ödeyemeyince kredi çekerek sözünü yerine getirecek kadar eğitim gönüllüsü İzmirli,  son yaptırdığı okul olan fen lisesinin açıldığını göremeden hayata gözlerini yumdu. 

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, İzmirli'nin devlet desteğiyle yaptırdığı İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesinin tamamlanarak eğitim ve öğretime açılması dolayısıyla okulda öğrencilerle bir araya geldi.

Kaymakam Çay, yaptığı konuşmada, İzmirli'nin  sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini belirterek, "Gençlerimizin sağlıklı mekanda eğitim ve öğrenim alabilmeleri için birlikte mücadele ettik. Hayırseverimizin mekanı cennet olsun. Onun en büyük hedefi, bu okulun eğitim-öğretime başlamasını görmekti" diye konuştu.

Korkmaz da bina inşaatının eğitim-öğretim döneminin ikinci yarısına yetiştirilebildiğini vurgulayarak, "Başka okulda eğitim gören 249 öğrenci, yeni binalarına kavuştu ancak İzmirli'nin yaşamını yitirdiği haberi hepimizi üzdü" ifadesini kullandı.

İbrahim İzmirli, 2009'da Ereğli'de fen lisesi yapılması için valilikle protokol imzalayarak 700 bin lira destek sözü vermiş, bunun 500 bin lirasını teslim etmişti. İzmirli, finans şirketindeki 200 bin lirasını alamayınca bankadan kredi çekerek sözünü yerine getirdiğini açıklamıştı.