Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Zonguldak'ta:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Zonguldak'ta:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Zonguldak'ta:
-"Gerçekleştirdiğimiz yatırımlar sayesinde son üç yıldan bu yana Türkiye'de enerji arzı, talepten daha fazla"

ZONGULDAK (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde son üç yıldan bu yana Türkiye 'de enerji arzının, talepten daha fazla olduğunu bildirdi. 

Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği tarafından yürütülen ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu tarafından desteklenen "Enerji Verimli Sanayi Projesi"nin Karadeniz Bölgesi Eğitim Toplantısı'nda, Türkiye'nin büyüme hızının, dünya ekonomisinin büyüme hızından daha fazla olduğunu, bunun da ülkeyi idare eden yöneticiler için farklı sorumluluklar getirdiğini söyledi.

Türkiye'de elektrik üretimine ilk kez 1902'de başlandığını anlatan Bakan Yıldız, "Yıl 2002 ve 100 yıl içerisinde 31 bin 800 megavatlık bir kurulum gerçekleştiriliyor. Son 12-13 yılda kamu ve özel sektör olarak 39 bin megavatlık kurulum tesis ettik. Bu değişimin ve büyümenin en çarpıcı örneklerinden birisidir. Kamu bütçesinden almadığımız her rakamın, enerji sektörüne çekmediğimiz her rakamın, onun yerine hastane gibi adalet sarayı gibi emniyet gibi sosyal içerikli bütçelere aktarıldığını bilmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Yerli kaynakların ve enerjide tasarrufun önemine dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

"Onlarca projeyi yalnızca tasarruf yaparak gerçekleştirebiliyoruz. Bunun kanuni alt yapısı, yönetmelikleri bir yandan yapılıyor. Petrol, doğalgaz, kömür, nükleer, yenilebilir enerji kaynaklarımız var. Ama belki bunlardan daha önemlisi hangi kaynaklardan elde etmişsek etmiş olalım artık bunlar yerli kaynak haline geliyor. Tasarruf ettiğimiz her miktar bizim yerli kaynakla beraber üretimimiz anlamına geliyor. Biz israfın haram olduğunu bilen bir dinden ve yetiştirme tarzından geliyoruz. Akan ırmaktan ve akarsudan israf etmemek gerektiğini biliyoruz. Ne kadar zengin olursak ve paramız olursa olsun mutlaka tasarruf yollarına gitmemiz gerekiyor."

Bakan Yıldız, güçlü siyasi iradeyle birlikte gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde Türkiye'de enerji arzının son üç yıldan bu yana talepten daha fazla olduğunu vurguladı. 

Türkiye'nin gelirlerini artırırken, giderlerini azaltacaklarını, enerji tasarrufuna önem vereceklerini anlatan Yıldız, "Yaptığımız her işle torunlarımıza iyi bir gelecek bırakacağız. Kötü bir iş yaparsak bedelini yine torunlarımız ödeyecek. Yaptıklarımız ve bütün geliştirdiğimiz işlemler Türkiye'nin geleceğiyle alakalı" ifadelerini kullandı.