Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı

Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı
Engellilerin bir günlük askerlik heyecanı
- Kocaeli, Zonguldak ve Bartın'da 214 engelli, bir günlük askerlik yapmanın heyecanını yaşadı

KOCAELİ/ZONGULDAK/BARTIN (AA) - Kocaeli'de 131, Zonguldak'ta 47 ve Bartın'da 36 engelli için "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında tören düzenlendi.

Kocaeli'de Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığında 31,  İl Jandarma Komutanlığında ise 100 engelli, bir günlüğüne asker olmanın sevincini yaşadı.

Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığına aileleriyle gelen engelliler temsili  eğitim  için üniforma giydi. 

Engellilerin tören alanındaki yerlerini almasının ardından konuşan Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, uygulama dolayısıyla Türkiye 'nin farklı birliklerinde askerlik heyecanı yaşandığını söyledi.

Engelleri nedeniyle askerlik yapamayan gençlerin asker elbisesi giyerek bu gururu tadacağını ifade eden İmren, "Engelli olmak asla ayıp ve hiçbir şey yapmamak değildir. Ayıp ve kabahat, ülkesini ve vatanını sevmemek, üzerine düşen vazifeleri yapmamaktır" diye konuştu.

Konuşmanın ardından engelliler yemin etti. Törenin ardından Engelliler aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Askerlik heyecanı yaşayan işitme engelli Kerim Yılmaz'ın annesi Elmas Yılmaz, işitme engelli oğlunun askerliğini temsili olarak yaptığını belirterek, çok sevinçli olduğunu anlattı.

- Jandarmada 100 engelli için tören

Kocaeli İl Jandarma Komutanlığında da düzenlenen törende, 100 engelli temsili askerlik için alanda yerlerini aldı. 

Törende konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, askerlik yemininden kaynaklanan gururu herkesin ömrünün sonuna kadar taşıdığını ifade etti.

Yemin eden askerlere tezkereleri verilirken  bazı ailelerin gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

- Zonguldak 

Zonguldak'ta  İl Jandarma Komutanlığına aileleriyle gelen 27 engelliye esas duruş, selam verme, silah tanıma ve tören yürüyüşü eğitimleri verildi.

 İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Haluk Selvi, törende yaptığı konuşmada, silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların bu kutsal görevi yerine getirmelerini sağlamak amacıyla bu faaliyeti düzenlediklerini belirterek " Bugün engelli kardeşlerimize kısa da olsa askerlik görevini yapmanın onur ve gururunu yaşatmaktan ve şanlı Türk ordusunun şerefli bir neferi olarak aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi. 

Engelli Buhara Bozkurt da askerlik görevini yerine getirmekten büyük onur ve heyecan duyduğunu anlattı.

Yemin eden engellilere terhis belgeleri verildi.  Törenin ardından engellilere, jandarma araçları eşliğinde şehir turu yaptırıldı.

Ereğli'de de Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığında 20 engelli için Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığında tören yapıldı. 

Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan'ın konuşmasının ardından yemin eden engelliler, TCG Ereğli ve TCG Kilimli Karakol Gemilerini gezdi.

- Bartın

Bartın İl Jandarma Komutanlığına aileleriyle gelen 36 engelli, davul ve zurna eşliğinde temsili askerlik için birliğe teslim oldu.

İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Ektemur ile engelli Recai Bostancı'nın konuşmasının ardından, engelliler gruplar halinde tören alanında oluşturulan ve üzerinde Türk bayrağı ile silahların yer aldığı masalara gelerek ant içti.

Protokol üyeleri tarafından engellilere terhis belgelerinin verilmesinin ardından tören geçişi yapıldı. 

Törene, Vali Seyfettin Azizoğlu, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir, Belediye Başkanı Cemal Akın ile engelli aileleri katıldı.