"Engellilerin Eğitim Sorunu" paneli

"Engellilerin Eğitim Sorunu" paneli
"Engellilerin Eğitim Sorunu" paneli
- ÖZEV Mütevelli Heyeti Başkanı Toptan: - "Bir engelli insan, eğer önündeki engeller kaldırılmazsa sağlıklı insanı da hayattan alır. Çünkü engelli çocuğa anne, baba ve evin diğer bireyleri bağımlı yaşamak zorunda kalır"

ZONGULDAK (AA) -  Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) Mütevelli Heyeti Başkanı Saime Toptan, "Bir engelli insan, eğer önündeki engeller kaldırılmazsa sağlıklı insanı da hayattan alır. Çünkü engelli çocuğa anne, baba ve evin diğer bireyleri bağımlı yaşamak zorunda kalır" dedi.

Toptan,  Zonguldak Valiliği işbirliğiyle Çaycuma ilçesindeki Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Engellilerin Eğitim Sorunları" konulu panelde, engelli çocukların eğitimlerinin okul öncesi çağdan itibaren başladığını söyledi.

Eğitimin bireylerin temel haklarından en önemlisi olduğunu vurgulayan Toptan, "Yasalarımız, engelli çocuklarımızın eğitimiyle ilgili olarak diğerlerinden bir adım daha önde. Onların eğitimi okul öncesi çağdan itibaren zorunlu kılınmıştır. Aile de bu eğitimin bir parçasıdır. Bütün bunlar özel eğitimle ilgili yasalarda ve o yasalara uygun olarak yapılan yönetmelikte belirlenmiştir" ifadesini kullandı.

Toptan, engelli ailelerin haklarını kanun ve yönetmelikler doğrultusunda talep ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Engelli çocuklarınızla bağımsız olarak yaşama hakkına sahipsiniz. Bir engelli insan, eğer engeller kaldırılmazsa sağlıklı insanı da hayattan alır. Çünkü engelli çocuğa anne, baba ve evin diğer bireyleri  bağımlı yaşamak zorunda kalır. Bu düşünüldüğünde devlet sadece engelli için değil, onun yanındaki diğer bireyler için de gayret sarf ediyor. Pozitif ayrımcılık o nedenle bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi bizde de bazı konularda kabul edilmiş bir hukuk prensibidir. Biz eğer toplum olarak haklarımızı bilir ve kullanırken dikkat edersek o zaman yasalar bir anlam ifade eder. Yoksa yasalar bilinmediği, uygulanmadığı zaman hiçbir anlam taşımaz."

Panelde, Prof. Dr. Necate Baykoç ve Doç. Dr. İlknur Çiftçi Tekinarslan, katılımcılara engellilerin eğitim sorunları konusunda bilgiler aktardı.