Ereğli'de Çilekli Pasta Yarışması

Ereğli'de Çilekli Pasta Yarışması
Ereğli'de Çilekli Pasta Yarışması
ZONGULDAK (AA) - Ereğli'de Çilekli Pasta Yarışması yapıldı.Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği Mali Sekreteri Şaban...

ZONGULDAK (AA) - Ereğli'de Çilekli Pasta Yarışması yapıldı.

Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği Mali Sekreteri Şaban Çetinkaya, yarışma öncesi yaptığı konuşmada, pembe rengi, aroması ve kokusuyla Osmanlı çileğinin tezgah görmeden alıcı bulduğunu söyledi.

Ereğli'deki çilek üretimini yeniden eski konumuna kazandırmak amacıyla çeşitli sosyal etkinlikler düzenlediklerini belirten Çetinkaya, "Osmanlı çileğini sürekli gündemde tutmak istiyoruz. Bölgemizde Osmanlı çileği çok önemli bir meyve ve değer. Ancak bizim alanlarımız, tarlalarımız boş duruyor" diye konuştu.

Çetinkaya, çileğin üretimine yönelik yayımlanan haberlerin ardından  Türkiye 'nin dört bir yanından çilek ve çilek fidesi talebi aldıklarını kaydetti.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli jüri üyeleri, sunum, tat, görünüm olarak pastaları değerlendirdi.  Ödül kazananlarının  29 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 'Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenliği' etkinliğinde açıklanacağı bildirildi.