Ereğli'de İnsan Hakları Günü etkinliği

Ereğli'de İnsan Hakları Günü etkinliği
Ereğli'de İnsan Hakları Günü etkinliği
ZONGULDAK (AA) - Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, 2005 yılında yürürlüğe giren "Engelliler Yasası"nın engelliler için bir milat...

ZONGULDAK (AA) - Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, 2005 yılında yürürlüğe giren "Engelliler Yasası"nın engelliler için bir milat olduğunu söyledi.

Dankaz, Ereğli Kaymakamlığı tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Erdemir Kültür Merkezinde düzenlenen programda yaptığı konuşmasında, engelli haklarının insan hak ve özgürlüklerinden ayrı düşünülmemesi gerektiğini söyledi.

Engelli haklarının genel olarak insan hak ve özgürlüklerinden ayrı düşünülmemesi gerektiğini vurgulayan Dankaz, "Engellinin tanımını çok iyi yapmak gerekiyor. Engelli doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle, bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri çeşitli derecelerde kaybetmesi neticesinde toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan, korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık, meslek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişidir" dedi.

Dankaz, engellilere toplumun her kesiminin gerekli kolaylıkları göstererek destek vermesini istedi.

Ereğli Anadolu Lisesi tarafından şiir ve müzik dinletisinin yapıldığı etkinlikte, Konya'da Bedensel Engelliler Federasyonu tarafından düzenlenen turnuvada şampiyon olan Ereğli Belediyespor Oturarak Voleybol Takımına, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Konuk tarafından plaket verildi.