Erozyonla Mücadele Haftası

Erozyonla Mücadele Haftası
Erozyonla Mücadele Haftası
- TEMA Vakfı Zonguldak Şubesi Başkanı Aydan: -"Kuraklık dünyada 4 milyar hektardan fazla alanı ve 1,4 milyar insanın hayatını tehdit eder hale gelmiştir"

ZONGULDAK (AA) ? TEMA Vakfı Zonguldak Şubesi Başkanı Berran Aydan, kuraklığın dünyada 4 milyar hektardan fazla alanı ve 1,4 milyar insanın hayatını tehdit ettiğini söyledi.

Aydan, Erozyonla Mücadele Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, vakfın erozyon, su ve kuraklık konusuna dikkat çektiğini vurguladı.

 Yüksek oranda su kullanımı nedeniyle toprakların tuzlandığını ve su varlıklarının hızla azaldığını belirten Aydan, şöyle konuştu:

"Kuraklık dünyada 4 milyar hektardan fazla alanı ve 1,4 milyar insanın hayatını tehdit eder hale gelmiştir. Dünyada erozyon sebebiyle 110 ülke çölleşme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Aynı alanda iklim değişikliğine bağlı kuraklık, çölleşme ve ani hava olaylarıyla birlikte şiddetli erozyon görülmeye başladı. Türkiye tarım alanlarının yüzde 59'unun erozyon alanı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tehdidin çok tehlikeli boyutlara gelebileceği açıktır. Türkiye tatlı suyunun yüzde 70'ini tarımsal üretimde kullanıyor. Bu suyun yüzde 80'ini tasarruflu olmayan sulama sistemleriyle tüketiyor. Çöl gibi aşırı kurak bölgeler dahil edilmediğinde, dünyadaki kara parçalarının yüzde 40'ı kurak alanlardan oluşmaktadır."

Daha sonra  Belediye Kültür Merkezi binası önünde broşür dağıtıldı.