Filyos Çayı'ndaki kayıplarının mezarı olsun istiyorlar

Filyos Çayı'ndaki kayıplarının mezarı olsun istiyorlar
Filyos Çayı'ndaki kayıplarının mezarı olsun istiyorlar
- Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 4 yıl önce Filyos Çayı üzerindeki köprünün bir bölümünün çökmesi sonucu hayatını kaybeden 15 kişiden 4'ünün cesedine ulaşılmaması, ailelerin acısını daha da artırıyor - Eşi kaybolan Azaklıoğlu: - "Bayramlarda bile mezarlığa uğrayamıyorum. Büyüklerimiz, bize yardım etsin. Eşimin cenazesini bulsunlar ve dua edecek bir mezarı olsun"

ZONGULDAK (AA) - FERDİ AKILLI - HÜSEYİN TIRAŞ - Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinden geçen Filyos Çayı üzerindeki köprünün bir bölümünün 6 Nisan 2012'de çökmesi sonucu hayatını kaybeden 15 kişiden 4'ünün cesedine ulaşılmaması, kayıp yakınlarının üzüntüsünü daha da artırıyor.

Bilirkişi raporuna göre, yağış nedeniyle ayaklarının oyulması ve kazıkların taşıma gücünü yitirmesi sonucu tabliye (köprüyü oluşturan bölüm) yüklerini taşıyamaması nedeniyle bir bölümü çöken köprüden minibüsü ile geçen İsmail Örenbaş, aracındaki 9 yolcu ve 5 yayanın yaşamını yitirdiği olayın üzerinden 4 yıl geçti.

Suya kapılan 15 kişiden 11'inin cesedine olayın ardından yapılan arama çalışmaları sonucu ulaşıldı ancak Tahir Özkara, Sezgin Gülşen, Necati Azaklıoğlu ve Kadın Saraç bulunamadı.

Kayıp yakınlarından Azime Azaklıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aradan geçen 4 yıla rağmen acılarının dinmediğini söyledi.

Çaya düşen minibüste kardeşi Ali Rıza ve yeğeni Veli Kaya'nın öldüğünü, eşi Necati Azaklıoğlu'nun ise kaybolduğunu anımsatan Azaklıoğlu, "Eşim, kardeşim ve yeğenim geri gelmez. Benim şu dünyada 6 çocuğumdan başka kimsem kalmadı. Dört yıldır köyümüzdeki mezarlığa bile gidemiyorum. Bayramlarda bile mezarlığa uğrayamıyorum. Büyüklerimiz, bize yardım etsin. Eşimin cenazesini bulsunlar ve dua edecek bir mezarı olsun. Sadece benim eşimin değil, diğer kayıplar da bulunsun." diye konuştu.

Azaklıoğlu, arama çalışmalarının yeniden başlatılması beklentisini dile getirdi.

- Eşi öldü, kayınvalidesi kayıplar arasında

Faciada suya düşen minibüste eşi Serdar'ın ölüm haberini alan, kayınvalidesi Kadın Saraç ise kayıp olan İlknur Saraç ise olayı halen kabullenemediklerini vurguladı.

Eşi ve kayınvalidesi gelecekmiş gibi gözünün her zaman yolda olduğunu anlatan Saraç, "Kayınvalidem ile yaşıyorduk. Onların yokluğu çok zor. Kayınvalidemin cenazesinin bulunmasını çok istedik. En azından mezarına gider dua ederdim. Böylesi çok zor. Kayınvalidemin mezarı olmadığı için ölümüne de inanmak istemiyor insan." ifadesini kullandı.

Saraç, olayın yıl dönümünde ilk günkü acılarının tekrarlandığını, iki çocuğuna halen babalarının yokluğunu anlatamadığını kaydetti.

Çaycuma'da, 6 Nisan 2012'de Filyos Çayı'nın üzerindeki köprünün bir bölümünün çökmesi sonucu içinde 10 kişi olan minibüs ile 5 yaya suya düşerek, akıntıya kapılmış, yürütülen çalışmalar sonucu farklı tarihlerde 11 kişinin cesedine ulaşılmıştı.