Fındık fiyatının artması

Fındık fiyatının artması
Fındık fiyatının artması
ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde fındık tüccarlığı yapan Mehmet Koçak, fındık fiyatlarının yükselmeye başlaması üreticiyi...

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde fındık tüccarlığı yapan Mehmet Koçak, fındık fiyatlarının yükselmeye başlaması üreticiyi sevindirdiğini bildirdi.

Koçak, gazetecilere yaptığı açıklamada, fiyatların artması stokta fındığı olan üretici ve tüccarı ekonomik yönden rahatlatacağını söyledi.

Üreticiden fındığı 13 liradan aldıklarını ifade eden Koçak, şöyle konuştu:

"Fındık fiyatları şu anda üreticiler tarafından olumlu karşılanıyor. Arz ve piyasanın talebine göre şu anda fındık fiyatları yükselme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Paraya ihtiyacı olmayan üreticiler şu anda elinde fındığını bekletiyor. Alaplı'da fındığın kilo fiyatı 13 liranın üzerine kadar çıktı. Seçimden önce 11 lira olan fındık seçimden sonra randımanına göre 13 liranın üzerine çıkmış durumdadır. Fındık fiyatlarının yükselişi bu hızla devam ederse birkaç ay içerisinde fiyatın 18 lira düzeyini bulabileceğini tahmin ediyoruz. Şu anda fındığa ciddi bir talep var. Bu talep de karşılanmadığı için fiyatlar yükseliyor. Üretici istediği fiyatı şu anda yakaladı ve bunu iyi şekilde değerlendiriyor."