Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Çelik: "(Türkiye Taşkömürü Kurumunun kapatılacağı iddiaları) Bu konuyla ilgili bir balon uçurulmuş. Buraya gelmeden önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla görüştüm, kesinlikle kurumun kapatılması söz konusu değil"

ZONGULDAK (AA) - AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik, Türkiye Taşkömürü Kurumunun kapatılacağı iddialarına ilişkin, "Bu konuyla ilgili bir balon uçurulmuş. Buraya gelmeden önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla görüştüm. Kesinlikle kurumun kapatılması söz konusu değil" dedi.

Partisinin, Gazi Paşa Caddesi'ndeki seçim bürosunun açılış törenine katılan Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 Haziran'da demokrasi şöleni yaşanacağını söyledi.

Zonguldak'ın çile çekmiş ve "emek şehidi" vermiş bir vilayet olduğunu belirten Çelik, iktidara geldikleri günden bu yana kentin daha fazla gelişmesi için çok çaba harcadıklarını, bundan sonra da harcamaya devam edeceklerini dile getirdi.

Çelik, Türkiye Taşkömürü Kurumunun özelleştirileceğine ya da kapatılacağına dair söylentilerin çıkarıldığına işaret ederek, "Bu konuyla ilgili bir balon uçurulmuş. Buraya gelmeden önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla görüştüm. Kesinlikle kurumun kapatılması söz konusu değil. Kurum buranın hayat damarlarından birisidir ve devam edecektir. Böyle bir şey söz konusu değil" diye konuştu.  

Kente AK Parti iktidarı döneminde 6.6 milyar liralık yatırım yapıldığına dikkati çeken Çelik, şunları söyledi:

"Bu çok önemli. Türkiye Taşkömürü Kurumu hükümetimiz tarafından sübvanse ediliyor, normal masraflarını karşılayabilen bir kurum değil. Toplamda AK Parti iktidarları döneminde 7 milyar civarında kurum sübvanse edilmiş. Bunun Zonguldaklılar tarafından bilinmesi gerekiyor. Hiçbir seçime giderken seçim rüşveti olabilecek bir icraat yapmadık. AK Parti döneminde kuruma 5 bin 800 işçi alındı. İşçi ne zaman alınması gerekiyorsa alınır ama bu seçim yatırımı olarak yapılmaz. Eğer ihtiyaç varsa ve gereklilikse bu yapılır. Seçime ramak kalmışken milletin ağzına bir parmak bal çalmak için AK Parti böyle bir hesap içinde olmaz."

"Torba yasanın" yürürlüğe girmesiyle kentteki özel kömür işletmelerinin bazı ek alacaklarının olduğunu, o konuda ilgili bakanlığın gerekli çalışmayı yaptığını anlatan Çelik, 19 Mayıs'ta Zonguldak'a gelecek Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, o tarihe kadar Bakanlar Kurulu'ndan büyük ihtimal çıkmış olan bu kararın müjdesini vereceğini vurguladı.

Çaycuma ilçesine yapılacak Filyos Limanı'nın, Zonguldak'a hayat damarları açabilecek bir yatırım olduğuna dikkat çeken Çelik, müteahhit firmaların birbirini mahkemeye vermesi nedeniyle bu sürecin geciktiğini ifade etti.

Çelik, yargı sürecinin aşılmasının ardından söz konusu projenin Zonguldak'a farklı bir çehre kazandıracağını sözlerine ekledi.