GMİS 10. Olağan Genel Kurulu

GMİS 10. Olağan Genel Kurulu
GMİS 10. Olağan Genel Kurulu
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya: - "Emeğe değer verilmeyen, sadece işçiyi ve vatandaşı müşteri gibi gören anlayış sonucunda çalışma hayatında yaşanan ıstıraplar, ölümler devam ediyor"

ZONGULDAK (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Emeğe değer verilmeyen sadece işçiyi ve vatandaşı müşteri gibi gören anlayış sonucunda, çalışma hayatında yaşanan ıstıraplar, ölümler devam ediyor" dedi.

Akkaya, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) 10. Olağan Genel Kurulu'nda, kongrelerin 4 yıl boyunca yapılan çalışmaların muhasebesi olduğunu söyledi.

Türkiye 'nin çok zor süreçten geçtiğini belirten Akkaya, çalışma hayatını etkileyen 2014'ün "kara sene" olduğunu kaydetti.

"Emeğe değer verilmeyen, sadece işçiyi ve vatandaşı müşteri gibi gören anlayış sonucunda çalışma hayatında yaşanan ıstıraplar, ölümler devam ediyor" diyen Akkaya, şöyle konuştu:

Geçtiğimiz dönemlerde iş hayatında yaşamını yitirenlerle  Kozlu'da, Ermenek'te, Soma'da, Yalvaç'ta, İstanbul asansör faciasında hayatını kaybeden emekçilere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Soma'da belki de çalışma hayatının en ciddi, acı cinayetlerine tanık olduk. Orada ayrımcılığı bir kez daha gördük. 'Zonguldak' dediğimiz zaman maden gelir. Soma'da 301 madenci, iş cinayetine kurban gitti."

Akkaya, Zonguldak'ta bir milyar 317 milyon ton kömür rezervi bulunduğuna dikkati çekerek, bunun Türkiye'nin yaklaşık 50 yıllık kömür ihtiyacını karşılayabileceğini anlattı.

Yurt dışından sadece geçen yıl sonu itibarıyla ithal edilen kömürün 30 milyon ton olduğunu vurgulayan Akkaya, 2002'de Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) çalışan işçi sayısının yaklaşık 16 bin olduğunu kaydetti.

Akkaya, işçi sayısının bugün 9 bine düştüğünü savunarak, "30 milyon ton kömürü dışarıdan alıyoruz ve parası dışarıya gidiyor. 'TTK, kar etmiyor' diyorlar. Kurum niye kar etmesin? Kentin 600 bin nüfusu var. Bir fabrikada 10-15 bin kişinin çalışması, sadece o fabrikada çalışanların ekonomisini geliştirmiyor. Madende çalışan arkadaşlarımız aldıkları parayı yastık altına koymuyor, ihtiyaçlarını karşılıyor. O para ekonomiye geri dönüyor" değerlendirmesinde bulundu.