GMİS Genel Başkanı Demirci:

GMİS Genel Başkanı Demirci:
GMİS Genel Başkanı Demirci:
-"Yıllık 25 milyon tondan fazla taşkömürü ihtiyacı olan Türkiye'de, bu ihtiyacın önemli bir bölümünün Zonguldak havzasından karşılanması mümkündür"

ZONGULDAK (AA) - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, "Yıllık 25 milyon tondan fazla taşkömürü ihtiyacı olan Türkiye 'de, bu ihtiyacın önemli bir bölümünün Zonguldak havzasından karşılanması mümkündür" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ereğli Kömür Havzası Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Danışma Kurulu Toplantısı'nda konuşan Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) tarihinin en az işçisiyle en az üretimini yaptığını belirtti.

Demirci, TTK'da işçi sayısının 9 binin altına düştüğünü ve her geçen gün işçi açığının arttığını savundu.

"Yıllık 25 milyon tondan fazla taşkömürü ihtiyacı olan Türkiye'de bu ihtiyacın önemli bir bölümünün Zonguldak havzasından karşılanması mümkündür" diyen Demirci, " Bugün itibarıyla TTK'nın norm kadro açığının kapatılabilmesi için yaklaşık 5 bin işçi alınması gerekiyor. Zonguldak'ta kömür ve işsiz var. Ülkemizin taşkömürüne ihtiyacı var. Bu nedenle TTK'nın sorunu sadece Zonguldak'ın değil ülkemizin sorunudur" ifadesini kullandı. 

Demirci, kurumun talebi olan 3 bin 200 işçinin derhal alınması ve ardından çalışan işçi sayısının norm kadro düzeyine çıkarılması gerektiğini kaydederek, "1 Kasım seçimlerinin ardından ülkemizdeki siyasi tablo ortaya çıkınca ilgili bakanlıklar ve hükümet düzeyinde yapacağımız görüşmelerle sonuca ulaşacağımıza inanıyoruz. Hepimizin görevi, ülkemizin ve bölgemizin vazgeçilemez kurumlarına her şart altında sahip çıkmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

 Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Başkanı Osman Balamir ise sandığın TTK'nın küçülme seyri kapsamında, 53 bin üyeden 9 bin üyeye düştüğünü söyledi. 

Sandık mevzuatının, toplumsal hayatın değişim ve ihtiyaçlarının gerisinde kaldığını aktaran Balamir, şöyle konuştu:

"Bu değişime ayak uydurmak üyelerimizin, emekli ve Zonguldak halkının beklentilerine etkin, verimli ve hızlı bir şekilde cevap verebilmek için mevzuatımızda çağın gereklerine, taleplerine cevap verecek şekilde düzenleme zarureti vardır. Kısaca sandığımız toplumsal ve küresel yaşamın gerisinde kalmamalıdır, kalamaz. Sandık olarak 2016-2023 yılları arasında gelir getirici çalışmalara imza atmayı amaçlıyoruz."