Hz. Mevlanı'nın 741. vuslat yıl dönümü

Hz. Mevlanı'nın 741. vuslat yıl dönümü
Hz. Mevlanı'nın 741. vuslat yıl dönümü
ZONGULDAK (AA) - Ereğli ilçesinde, Hazreti Mevlana'nın 741. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Şeb-i Arus" konseri verildi.Ereğli Belediye...

ZONGULDAK (AA) - Ereğli ilçesinde, Hazreti Mevlana'nın 741. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Şeb-i Arus" konseri verildi.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İlçe Gençlik Spor Salonunda düzenlenen anma programında, Pakistan'da 132 öğrenci 9 öğretmenin katledildiği saldırıyı kınayarak, "Bu kanlı saldırıyı kınıyorum. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

İlk defa ilçede Mevlana'yı anma programı düzenlediklerini anlatan Uysal şöyle konuştu:

"Bu kavuşma gecesinde, bu düğün gecesinde, bu vuslat vaktinde yeniden dirilmenin yolunu bulalım. Kemikleşmiş ön yargılarımızı öfkeyi kin ve nefreti bir kenara bırakalım. Kimsenin ama kimsenin kalbini kırmayalım, herkesin iyiliğini, mutlu olması için çalışalım. Kalp kırmayı gönüller yıkmayı yalan ve iftirayı hırsı elimizin tersi ile itelim. Asıl iktidar, güç bunları itmekten geçer. Hepimiz biliyoruz ki bizler ölümlüyüz. Bu makamlar, mevkiler bir gün gidecek ve hepimiz 2 metre bir toprağa gireceğiz."

Osman Erdoğan'ın tasavvuf konserinin ardından Medeniyetler Arası Mevlevi Kültürü ve Sema Topluluğu tarafından ilahiler okundu, semazenler gösteri sundu.