İş Güvenliği Eylem Paketi

- GMİS Genel Başkanı Alabaş: - "İnşallah bu düzenlemelerin hepsi Meclisten geçirilir. Özellikle kömür madenciliğinde oksijen maskesi dolum istasyonları gibi tedbirlerin zorunlu hale gelmesi doğru karardır" - "Yaşam odaları, kazanın olduğu yerde çok anlam ifade etmez. Özellikle kömür madenciliğinde yaşam odaları yerine oksijen maskesi dolum ve yaşam istasyonları kurularak çalışanların bir an önce temiz havaya çıkarılması, kirli ve yanıcı ortamdan uzaklaştırılması esastır"

ZONGULDAK (AA) - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş,  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı  İş Güvenliği Eylem Paketi'ne ilişkin, "İnşallah bu düzenlemelerin hepsi Meclisten geçirilir. Özellikle kömür madenciliğinde oksijen maskesi dolum istasyonları gibi tedbirlerin zorunlu hale gelmesi doğru karardır" dedi.

Alabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, paketi olumlu karşıladıklarını belirterek, düzenlemeler yasal statüye kavuşturulmadan önce sektör temsilcilerinin sürece dahil edilmesini istedi.

Sektörü temsil eden sendikalardan biri olarak her zaman havza madenciliği uygulamasına geçilmesini savunduklarını anlatan Alabaş, "Pakette rödovanslı (kiralanan) sahalarla ilgili açıklanan konuyu kısmen havza madenciliğine geçilmesi gibi algıladık. Maden şirketi, eğer ruhsat almışsa bu sahada kendisi çalışmalı. Başkasına devretmemeli.  Bu, kısmen bizlerin istediği havza madenciliği uygulamasına geçilmesidir. Doğru bir yaklaşımdır" diye konuştu.

Alabaş, paketin yasalaştırılması için Meclisi maratonun beklediğini vurgulayarak, "İnşallah bu düzenlemelerin hepsi Meclisten geçirilir. Özellikle kömür madenciliğinde oksijen maskesi dolum istasyonları gibi tedbirlerin zorunlu hale gelmesi doğru karardır. Özellikle iş güvenliği odaklı madenleri ilgilendiren konular ciddi anlamda tartışılmalı, sektörün temsilcilerinin uyarıları da dikkate alınarak yasalaşmalı. Böylece uygulamada sorunların çıkması büyük ölçüde engellenir" ifadesini kullandı.

- "TTK'da yıllardır çipli takip var"

İş Güvenliği Eylem Paketi'ndeki pek çok uygulamanın TTK'da yıllardır uygulandığına işaret eden Alabaş, madencilerin çiple takibi, yer altı planlarının üç boyutlu hale gelmesi ve maske değişim istasyonları gibi düzenlemelerin yıllardır TTK'da başarıyla uygulandığını dile getirdi.

Alabaş, madencilikte kazaların önlenmesi için tedbirlerin önemli olduğuna dikkati çekerek, "Yer altındaki iş güvenliği sistemleri ise  yaşam odasına endeksli planlanamaz. Yaşam odaları, kazanın olduğu yerde çok anlam ifade etmez.  Özellikle kömür madenciliğinde yaşam odaları yerine oksijen maskesi dolum ve yaşam istasyonları kurularak çalışanların bir an önce temiz havaya çıkarılması, kirli ve yanıcı ortamdan uzaklaşması esastır" şeklinde konuştu.