Kaçak maden ocağında iki işçinin hayatını kaybetmesi

Kaçak maden ocağında iki işçinin hayatını kaybetmesi
Kaçak maden ocağında iki işçinin hayatını kaybetmesi
- Zonguldak'ta ruhsatsız işletilen kömür ocağında hayatını kaybeden 2 işçinin cenazesi defnedildi - Yaşamını yitiren maden işçilerinden Ahmet Şen'in eşi Songül Şen: - "Ne kadar maaş aldığı belli değildi. Bir alıyordu bir almıyordu. Kaç defa gitme ocağa dedim ama bana 'Az bir borcum kaldı, bitireyim' diyordu"

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta ruhsatsız işletilen kömür ocağında karbondioksit gazından boğularak yaşamını yitiren 2 işçinin cenazesi, Çaycuma ilçesinde defnedildi.

Kırat Mahallesi'nde kaçak işletilen kömür ocağında hayatını kaybeden işçiler Erol Gün (37) ve Ahmet Şen'in (34) cenazeleri, yakınları tarafından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgundan alınarak ilçeye bağlı Ulu ve Muhsinler köyüne getirildi.

Gün ve Şen'in cenazesi, köy mezarlığında kılınan namazın ardından toprağa verildi.

Cenaze törenine, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Belediye Başkan Vekili Cengiz Gökçe, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, sendika yöneticileri, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra maden işçilerinin yakınları ve vatandaşlar katıldı.  

Ocakta yaşamını yitiren Ahmet Şen'in eşi Songül Şen, cenaze getirildiği sırada, "Sen yavrularını kime emanet ettin" ve "Bizi bırakıp nereye gidiyorsun" şeklinde ağıt yaktı. 

- İş kazasından kurtuldu, kaçak ocakta yaşamını yitirdi

Songül Şen, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin 2012'de özel maden ocağında çalışırken iş kazası geçirdiğini belirterek, "İş kazasının ardından kulağında işitme kaybı oldu. Parmağı kesildi. Kaza geçirdiği ocağa tekrar işe başlamak için müracaat etti ancak sağlık nedeniyle işe almadılar. Eşim de son 2 yıldır kaçak ocakta çalışmaya başladı. Mecburiyetten ocağa girmek zorunda kaldı. Çocuklara kim bakacaktı. Yaklaşık 10 yıldır maden ocaklarında çalışıyordu" diye konuştu.

Eşinin borçları nedeniyle kaçak ocakta çalıştığını anlatan Şen, "Ne kadar maaş aldığı belli değildi. Bir alıyordu bir almıyordu. Kaç defa gitme ocağa dedim ama bana 'Az bir borcum kaldı, bitireyim' diyordu. Ocağa çalışmaya gidiyordu" dedi.

Bu arada Erol Gün'ün de yaklaşık 2 yıldır yaşamını yitirdiği ocakta çalıştığı ve günlük 70 lira aldığı öğrenildi.

Dün Kırat Mahallesi'nde kaçak işletilen kömür ocağında çalışan Erol Gün ve Ahmet Şen, karbondioksit gazından etkilenmesinin ardından işçilerin kurtarılması için  Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekipleri çalışma başlatmıştı. Gazdan boğularak yaşamını yitiren işçilerin cenazesi, yaklaşık 9,5 saat süren çalışmanın ardından ocaktan çıkartılmıştı.