Kaçak maden ocağındaki iş kazası

Kaçak maden ocağındaki iş kazası
Kaçak maden ocağındaki iş kazası
- Zonguldak'ta iki madencinin hayatını kaybettiği ruhsatsız kömür ocağını işlettiği iddia edilen sanığın yargılanmasına başlandı

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta, iş kazası sonucu iki madencinin hayatını kaybettiği ruhsatsız kömür ocağını işlettiği ileri sürülen sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "taksirle ölüme sebep olma" suçundan hakkında 3 ila 15 yıl hapis cezası istenen tutuklu Çetin Karbacak ile işçilerin yakınları ve tarafların avukatları katıldı. 

Sanık Karabacak savunmasında, Çaycuma ilçesinde kömür deposu bulunduğunu belirterek, "Zonguldak'ta muhtelif kömür ocaklarından fatura karşılığı şoförümü göndermek suretiyle kömür alırım ve sonrasında satarım. Ocak 2013'te ölümün meydana geldiği ocakta kömür çıkartma teşebbüsüm olmuştu ancak jandarma ekiplerinin baskını neticesinde hakkımızda soruşturma açılmıştı. Sonrasında yargılandık ve bu eylemimden dolayı beraat ettim" diye konuştu.

Kaçak ocağı işlettiğine yönelik beyanları kabul etmediğini ifade eden Karabacak, "Daha önce bu ocakla ilgili hakkımda soruşturma olduğundan dolayı ocağın bana ait olduğu düşüncesiyle bu şekilde beyanda bulunulmuş olabilirler. Benim ocakla bir ilgim yoktur" iddiasında bulundu. 

Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Kırat Mahallesi'nde, kaçak işletilen kömür ocağında çalışan Erol Gün ve Ahmet Şen, 31 Ağustos'ta karbondioksit gazından boğularak yaşamını yitirmiş, işçilerin cenazesi yaklaşık 9,5 saat süren çalışmanın ardından ocaktan çıkartılmıştı.