"Kara elmas" çıkarılırken 835 kişinin ocağını grizu söndürdü

"Kara elmas" çıkarılırken 835 kişinin ocağını grizu söndürdü
"Kara elmas" çıkarılırken 835 kişinin ocağını grizu söndürdü
- Zonguldak'ta 3 Mart 1992'de 263 madencinin yaşamı yitirmesine yol açan grizu, kömür havzasında en fazla can kaybının yaşandığı iş kazaları arasında ilk sırada geliyor - Havzada 1875'e kadar tutulabilen kayıtlara göre, 835 madenci metan gazının patlaması sonucu hayatını kaybetti - GMİS Genel Başkanı Alabaş: "Kömür çıkartılmadan önce metan gazının üretim bölgesinde drenajının yapılmasını istiyoruz"

ZONGULDAK (AA) - ERDİNÇ AKSOY - Zonguldak'ta 3 Mart 1992'de 263 madencinin yaşamı yitirmesine yol açan grizu, kömür havzasında en fazla can kaybının yaşandığı  kazaları arasında ilk sırada geliyor.

Saptanabilen en eski ölümlü iş kazasının 1875'de Ahmet Ağa adlı kişinin ölümüyle sonuçlandığı havzada, geride kalan yıllarda çok sayıda iş kazası yaşandı.

Havayla yüzde 4-15 arası metanın birleşmesinden oluşan karışımın patlaması şeklinde ortaya çıkan grizu, "kara elmas" çıkartılırken en fazla ölüme neden olan iş kazaları arasında bulunuyor.

Ortamın genişliğine göre sıcaklığın 1850-2650 santigrat dereceye ulaşabildiği patlamaya yol açabilen metan, oksijen oranını yüzde 12'nin altına düşürecek kadar yoğunsa boğucu özellik de gösteriyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) 7 Mart 1983'te 103 ve 3 Mart 1992'de 263 işçinin hayatını kaybettiği grizu facialarının tekrarlanmaması için  bilgisayarlı izleme ve kontrol sistemleriyle ocak atmosferi izlenerek, ani gaz konsantrasyonu yükselmelerinde tedbirler uygulanıyor.

TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağının eksi 540 kodunda 17 Mayıs 2010'da meydana gelen grizu faciasının ardından taşeron galeri açma işini yürüten firmanın 30 çalışanının hayatını kaybettiği kaza, grizunun en son yaşattığı büyük acılar arasında yer alıyor. 

Büyük grizu facialarının yıl dönümünde ise madenciler, hayatlarını kaybettikleri ocakların önünde anılıyor.

- "Dünyada metan gazı, kömür kazılmadan bertaraf ediliyor" 

Kurumun istatistik verilerine göre havzada, 1875'ten itibaren saptanabilen metan gazı patlamalarında 835 madenci hayatını kaybetti.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kozlu faciasının madencilik sektöründe kişisel koruyucuların kullanılması açısından dönüm noktası olduğunu söyledi.

Grizu patlamasının ardından TTK'da iş güvenliği önlemlerinin arttırıldığını anlatan Alabaş "Taşeronlaşmanın sonucu olarak ne yazık ki madencilik sektörü son yıllarda ölümlü kazalarla daha fazla karşılaşmaya başladı. Ülke genelindeki 2014 yılı madencilik sektörü açısından unutulmayacak kazaların yaşandığı yıl oldu. Bundan dolayı TTK'da geçen yıl hiç ölümlü kaza yaşanmamasına sevinemedik" diye konuştu.

Alabaş, metan gazının ateşle buluşmadığı sürece patlama riski açısından tehlike arz etmediğini vurgulayarak, şunları aktardı:

"Dünyada metan gazı, kömür kazılmadan önce bertaraf ediliyor. Biz de ise bu yöntem uygulanmıyor. Üretimle gaz açığa çıkıyor. Bu açıdan ölçümlerin aksatılmaması ya da ihmal edilmemesi büyük önem taşıyor. Aksi durumda ciddi tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Kömür çıkartılmadan önce metan gazının üretim bölgesinde drenajının yapılmasını istiyoruz. Bununla ilgili TTK geçtiğim yıllarda çalışma yapmasına rağmen uygulama hayata geçirilemedi. Drenaj konusunda ciddi bir ilerleme sağlanamadı. Oysa bu gaz değerlendirilebilirse doğal gaz olarak da ülke ekonomisine katkı sağlanabilir."