Karaelmas Uluslararası 14. Kültür ve Sanat Festivali

Karaelmas Uluslararası 14. Kültür ve Sanat Festivali
Karaelmas Uluslararası 14. Kültür ve Sanat Festivali
- Zonguldak'ta düzenlenen festivalde, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı sonrası ilan edilen ulusal yas nedeniyle müzik yayını yapılmadı

  ZONGULDAK (AA) - Karaelmas Uluslararası 14. Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, Zonguldak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı nedeniyle müzik yayını yapılmadı.

Fevkani Köprüsü'nde başlayan ve aralarında Romanya, Almanya , Makedonya halk oyunları ekiplerinin de yer aldığı kortej yürüyüşü, valilik binası önünde tamamlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Daha sonra protokol üyelerince kurtuluş meşalesi yakıldı.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Zonguldak'ın anlamlı günlerinden birini yaşadığını ifade ederek,  Mustafa Kemal Atatürk 'ün önderliğinde şehrin özgürlük meşalesinin yakıldığını söyledi.

Festivali buruk bir sevinçle karşıladıklarını belirten Akdemir, "Siyasetin duayen ismi Süleyman Demirel'i kaybetmenin büyük üzüntüsünü ve acısını yaşıyoruz. Ülkemizde 3 günlük yas ilan edildi. Bu nedenle şenliğimizi de sessiz ve sakince başlattık. Bizler şenliğimizle dostlukları, kardeşlikleri yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Uluslararası sevgi, saygı ve barışa dayalı bir temel oluşturmaktır. Bu anlamda diğer ülkelerden katılımcılarımız var. Bunu yaygınlaştırabilirsek kendimizi mutlu hissedeceğiz" diye konuştu.