Kömürsporlu futbolcular, maden ocağına girdi

Kömürsporlu futbolcular, maden ocağına girdi
Kömürsporlu futbolcular, maden ocağına girdi
- Zonguldak Kömürsporlu futbolcular ve teknik heyet, TTK'ya ait maden ocağının eksi 425 koduna inerek çalışmalar hakkında bilgi aldı - Emekli maden işçisi ve takımın teknik direktörü Terzi: - "Sporcularımıza ekmek parasının nasıl kazanıldığını, hangi şehri ve kömürü nasıl temsil ettiklerini göstermek istedik"

ZONGULDAK (AA) -  Spor Toto 3. Lig 1. Grup takımlarından Zonguldak Kömürsporlu futbolcular ve teknik heyet, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait maden ocağının eksi 425 koduna indi.

"Madenci takımı" olarak tanımlanan Zonguldak Kömürsporlu 20 futbolcu ve teknik heyet, TTK Kozlu Müessese Müdürlüğüne giderek kömür ocağına girmek için hazırlık yaptı.

Başlarına baret takan sporcular ve teknik heyet, mühendisler eşliğinde işçi asansörüyle maden ocağının eksi 425 koduna indi. Galerideki işçilerin üretim bölgelerine gittikleri faytonları inceleyen futbolcular, kömür üretimiyle ilgili bilgi aldı.

Madencilerin üretim yaptığı dehlizlere gitmeyen grup, hatıra fotoğrafı çektirmelerinin ardından yer üstüne çıktı.

Türkiye Taşkömürü Kurumundan (TTK) 15 yıl önce emekliye ayrılan 55 yaşındaki Teknik Direktör Cahit Terzi, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1979'da TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında işbaşı yaptığını, 20 yıl kömür ocağında çalıştığını söyledi.

Gezide eski günlerini hatırladığını belirten Terzi, "Sporcularımıza ekmek parasının nasıl kazanıldığını, hangi şehri ve kömürü nasıl temsil ettiklerini göstermek istedik. Güzel etkinlik oldu. Madenden kazanılan paranın madenciye anasının ak sütü gibi helal olduğunu bir kez daha gördük. Madenci kardeşlerimiz iş güvenliği konusunda dikkatli olsun. Futbolcularımız onları Türkiye'de en güzel şekilde temsil ediyor. Madenci kentine yakışan bir takımımız var. Bu sezon şehre bir şampiyonluk daha hediye etmek istiyoruz" diye konuştu.

- "Madencinin yüzündeki kömür karası sahadaki alın terimizdir"

Takımın kaptanı Suat Kerçin de ilk defa maden ocağına indiğini, üretim bölgelerine gitmeseler bile yer altındaki çalışma koşullarını gördüklerini anlattı.

Kerçin, yer altındaki işçileri ziyaret etmekten mutluluk duyduklarına işaret ederek, "Göğsümüzde taşıdığımız çekiç ve tokmak, onların giydikleri iş elbisesindeki armayla aynı. Madencinin yüzündeki kömür karası, sahadaki alın terimizdir. İnşallah sezon sonu şampiyon olarak onları mutlu edeceğiz. Aşağısı yer üstüne göre çok farklı. Onların duygularını anlayamayız" ifadesini kullandı.

Takımı yer üstünde karşılayan Kulüp Başkanı Süleyman Caner de futbolcuların madencileri temsil ettiğini vurguladı. 

Madenci takımı olmaktan onur duyduklarını kaydeden Caner, şöyle konuştu:

"Her maç öncesi futbolculara, üzerimizdeki formanın maden şehitlerini temsil ettiğini, laciverdin maden işçisinin elbisesinin, kırmızının da madenlerde şehit olanların kanının rengi olduğunu söylüyorum. Özellikle 5 bin maden şehidimizin kanının bu formalarda olduğunu, bu ruhla sahaya çıkmalarını her zaman aktarıyoruz.  Bugün oyuncularımız maden ocağını gördü. Bu gezi bizim için çok iyi oldu."

Futbolcular ve teknik heyet, daha sonra madencilerle kuyu başında hatıra fotoğrafı çektirdi. Bazı madenciler, takım lehine tezahüratta bulundu.