"Kütüphan-e Türkiye" Projesi

"Kütüphan-e Türkiye" Projesi
"Kütüphan-e Türkiye" Projesi
ZONGULDAK (AA) - Alaplı ilçesinde, vatandaşların internetten daha fazla faydalanmasını sağlamak amacıyla uygulanan "Kütüphan-e Türkiye Projesi, yoğun...

ZONGULDAK (AA) ? Alaplı ilçesinde, vatandaşların internetten daha fazla faydalanmasını sağlamak amacıyla uygulanan "Kütüphan-e Türkiye  Projesi, yoğun ilgi görüyor.

İlçe Halk Kütüphanenesi Müdürü Mübarre Soydaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk kütüphanelerinin, vatandaşların gereksinim duydukları bilişim teknolojileri imkanlarını, engelsiz bir biçimde hizmete sunan ve en üst düzeyde yararlanabilecekleri bir çekim merkezi haline dönüştürülmesinin hedeflendiğini söyledi.

Ekonomik gücü olmayan, bilgisayar ve İnternet öğretmek isteyen kişilere, ücretsiz olarak hizmet vereceklerini belirten Soydaş, şöyle konuştu:

"İnternet hizmetleri pahalı olduğundan gelişmiş ülkelerle, gelişmekte olan ülkeler arasında bilgiye erişim açısından önemli bir ayrım ortaya çıkmıştır. Özelikle dezavantajlı guruplar diyebileceğimiz yaşlı, düşük gelirli, sakat, kırsal kesimde yaşayan kişilerin internetten faydalanmaları zorlaşmıştır. Vatandaşların bilgi edinmeleri için en önemli kurum halk kütüphaneleridir. Kütüphanemizde uygulanmaya başlanan proje kapsamında ücretsiz bilgisayar ve internet eğitiminin yanı sıra, e-posta hesabı açabilme, e-devlet şifresi alma, öz geçmiş hazırlama konularında eğitim verilmektedir."

"Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerini nasıl kullanılacağı öğretilmektedir" diyen Soydaş, "Uzakta bulunan yakınlarıyla internet üzerinden görüntülü olarak görüşebilmek ve daha bilgili olmak, yeni bir hazırlamak, boş zamanı iyi ve yararlı olarak geçirebilmek için Halk Kütüphanemize halkımızı bekliyoruz" ifadesini kullandı.