Maden işçilerinden ocağa inmeme eylemi

- Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde özel bir kömür ocağında çalışan 650 işçi, "torba kanun"un getirdiği iyileştirmelere rağmen maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle madene inmeme eylemini sona erdirdi

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde özel bir kömür ocağında çalışan 650 işçi, "torba kanun"un getirdiği iyileştirmelere rağmen maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle madene inmeme eylemine son verdi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, AA muhabirine, HEMA yöneticileriyle yaptıkları görüşmede işçilerden kesinti yapılan maaşların "torba yasa"dan önce ödendiği şekilde ödeneceğini söyledi.

Torba yasada yer alan en az iki asgari ücret ödenmesi konusunu HATTAT Holding yöneticilerinin kabul etmediğini kendilerine bildirdiğini belirten Mutlu, "Bu hafta içerisinde işçi arkadaşlarımızın maaşlarını, asgari ücret tutarındaki ödemeleri yapılacak. GMİS olarak işverenin torba yasada çıkan maddeleri uygulamadığı gerekçesiyle mahkemeye vereceğiz. Bununla ilgili hukuki süreç çalışmalarına başlayacağız. Biz maden işçileri olarak torba yasada çıkan ve madencilerin lehine olan süreçten hiçbir taviz vermeyeceğiz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" diye konuştu.

İşçiler, yaklaşık 10 saat süren eyleme son verdiler.

 


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  Maden

  ,

  Asgari ücret