MHP'nin Zonguldak mitingi

MHP'nin Zonguldak mitingi
MHP'nin Zonguldak mitingi
- Genel Başkan Bahçeli: (2) - "İş kazalarının altında yatan kayırma, denetimin etkin olmayışı ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmamasına dönük işletmecilik zafiyetlerini yasal ve idari düzenlemelerle engelleyeceğiz" - "Elleri toprak kokan çiftçi kardeşim, Allah'ın izniyle yüzünü güldüreceğiz. Başta mazot, gübre ve yem olmak üzere temel girdileri ucuzlatacağız" - "Muhtaç durumda olan ailelerimizin en az bir ferdine iş vereceğiz. Uğurlu olsun. İş sağlanana kadar, asgari ücretin yarısı kadar, yani 700 lira 'aile desteği' adı altında ödeme yapacağız"

ZONGULDAK (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, " İş kazalarının altında yatan kayırma, denetimin etkin olmayışı ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmamasına dönük işletmecilik zafiyetlerini yasal ve idari düzenlemelerle engelleyeceğiz" dedi.

Bahçeli, partisince Madenci Anıtı önünde düzenlenen mitingde, yoksullukla savaşacaklarını, yolsuzlukla ve terörle mücadele edeceklerini, devlet ve yönetim reformuyla çürümenin önüne geçeklerini söyledi.

"Üreten Ekonomi Programı"yla aç ve açıktaki vatandaşların sorunlarını gidereceklerini anlatan Bahçeli, ekonominin büyüyeceğini, insanların refah ve zenginliğe ulaşacağını dile getirdi.

İş sağlığı ve güvenliğinin çağdaş normlarda sağlanması için her türlü teknik, hukuki ve idari tedbirleri alıp denetimleri etkinleştireceklerini vurgulayan Bahçeli, "Maden ocaklarının işletmesini çağın teknolojik gelişmelerinden yararlanarak yapacağız, işçi sağlığı ve güvenliğinden taviz vermeyeceğiz. İş kazası sonucu oluşan sakatlıklar nedeniyle bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin belli bir düzeyin altına inmemesi için alt sınır getireceğiz. İş kazalarının altında yatan kayırma, denetimin etkin olmayışı ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmamasına dönük işletmecilik zafiyetlerini yasal ve idari düzenlemelerle engelleyeceğiz" diye konuştu.

MHP lideri Bahçeli, bu süreçlerde görevlerini ihmal edenlere yönelik caydırıcı müeyyideleri Türk Ceza Kanunu ve diğer kanunlarla temin edeceklerini aktararak, şöyle devam etti:

"İşletmelerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda düzenleme ve denetleme yapmak üzere 'İş Güvenliği Düzenleme ve Denetleme Kurulu' oluşturacağız. Bilinen maden rezervlerimize ilave olarak yeni rezervlerin bulunması, sanayi ve enerji sektörlerinin ham madde taleplerinin ucuz ve güvenli bir şekilde sağlanması, işlenmiş maden ihracatımızın artırılması madencilik politikamızın esasını oluşturacaktır."

- " Emekli aylıkları arasındaki eşitsizliği gidereceğiz"

Emeklilerin sıkıntıda olduğunu ve geçinemediğini dile getiren Bahçeli, "Zor hayat şartlarına mahkumsun. Hatta karnını doyurmakta güçlük çekiyorsun. Emeklilerimize sesleniyorum, mart ayında 1400, Eylül ayında 1400 lira olmak üzere yılda toplam 2800 lira emekli destek ödeneği almak için bizimle yürüyün. Emeklilerimizin banka promosyonu alabilmeleri, esnafın emekli aylığından kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması için kararlı adımlarla yürüyoruz" ifadesini kullandı.

Bahçeli, emekli aylıkları arasındaki eşitsizliği gidereceklerini, emekli aylığı hesabındaki refah payını mutlaka yükselteceklerini bildirdi.

Kamu çalışanlarımıza çeşitli isimler altında ödenen tüm ek ödenekleri emekli aylıklarına aynen yansıtacakları vaat eden Bahçeli, emeklilikte yaşa ve prim gün sayısına takılan vatandaşların da mağduriyetlerini kökten gidereceklerini anlattı.

- " Asgari ücretten vergi almayacağız"

Bahçeli, "Asgari ücretle çalışan kardeşlerim, bunalımdasınız, sorun yaşıyorsunuz, zor hayat şartlarına direniyorsunuz. Bunun farkındayım" diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Asgari ücreti net 1400 liraya çıkarmak, büyükşehirlerde her ay 100 lira şehir içi ulaşım desteği vermek, evi olmayan muhtaç ailelere 250 lira kira yardımı yapmak için hevesle yürüyoruz, siz de bize katılmaya var mısınız? Asgari ücretten vergi almayacağız, ücretlilerin asgari ücret kadar gelirini vergi dışı bırakacağız. İmamsız ve müezzinsiz cami kalmaması için çalışacağız. Cemevi gerçeğini siyasi kaygılardan uzak bir şekilde kabul edecek ve devlet yardımının önünü açacağız. Alevi inanç önderlerinin akademik seviyede eğitilmesi için İlahiyat Fakültelerinde 'Tasavvuf İlimleri Bölümü' kuracağız. Köy ve mahalle muhtarları maaşlarının en az asgari ücret kadar yükselmesi, yani asgari 1400 lira olması için gereğini yapacağız. Köy ve mahalle ihtiyar heyetinde görev alan kardeşlerimin her ay 150 lira huzur hakkı alması için lazım gelen tedbirleri alacağız."

- " Mazotu 1 lira 75 kuruşa çekeceğiz"

Bahçeli, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü olduğunu, tüm çiftçilerimizin bu özel gününü kutladığını dile getirdi.

Çiftçilerin de yüzünü güldüreceklerini anlatan Bahçeli, "Elleri toprak kokan çiftçi kardeşim, Allah'ın izniyle yüzünü güldüreceğiz. Başta mazot, gübre ve yem olmak üzere temel girdileri ucuzlatacağız. Zonguldak'ın desteğiyle; mazotta, gübrede, ilaçta, tohumda, yemde, fidede, ÖTV ve KDV'yi tamamen kaldırmak için biz yürüyoruz, bize katılmaya hazır mısınız? Çiftçilerimizin belini büken mazotu 1 lira 75 kuruşa çekeceğiz" dedi.

Bahçeli, esnaf ve sanatkarların yeni işyeri açtığında beş yıl süreyle gelir vergisinden muaf tutulacağına işaret ederek, ilave olarak kendi adlarına ödedikleri sigorta primlerinin yarısının 5 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacağını vurguladı.

Şoför esnafını da ihmal etmediklerini aktaran Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yeni ticari araçtan 10 yıl kullanmak kaydıyla KDV ve ÖTV almayacağız. Hayırlı olsun. Kamyon, otobüs, dolmuş ve taksi şoförlerimiz çalışma sürelerinizin her 4 yılı için bir yıl fiili hizmet zammı alacaksınız. Kutlu olsun. Esnaf, Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarını iyileştireceğiz. Gerçek manada intibak düzenlemesini yapacağız. Emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikleri gidereceğiz. Herkesin gözü aydın olsun. Esnaf ve sanatkarımızın emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi kesilmesine son vereceğiz."

-  "Her yıl 700 bin insanımıza iş sağlayacağız"

Devlet Bahçeli, her yıl 700 bin insana iş sağlayacaklarını, yoksulların sorunlarını hepten bitireceklerini söyledi.

"Bugüne kadar kim, hangi ad altında, hangi tutar ve miktarda yardım alırsa alsın, anasının ak sütü gibi helali olan sosyal yardım ve desteklerden kesinlikle mahrum bırakılmayacaktır" diyen Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bu yardımları refah artışı kapsamında artırıp yüzleri güldüreceğiz. Muhtaç durumda olan ailelerimizin en az bir ferdine iş vereceğiz. Uğurlu olsun. İş sağlanana kadar, asgari ücretin yarısı kadar, yani 700 lira 'Aile Desteği' adı altında ödeme yapacağız. 65 yaşını doldurmuş kardeşlerim, rahat olun, size ödenen aylığı 300 liraya çıkaracağız. 18 yaşını doldurmuş ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyen engellilerimize 600 lira, 18 yaş altı engelli aylığını 400 liraya çıkaracağız.  Muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Harcama Kartları, yani 'hilal kart' uygulamasına geçeceğiz. Güle güle harcayınız. Aylık almayan, annesi ya da babası veya her ikisi de vefat etmiş evlatlarımız, cebinize her ay 100 lira koyacağız."

- "Atanamayan öğretmen çilesine son vereceğiz"

Ek ders ile eğitim ve öğretim tazminatlarını yükseltecekleri vaadinde bulunan MHP Lideri Bahçeli, "Öğretmenlerimizin 3600 ek göstergeden istifade etmelerinin önünü açacağız. Kadrosu olmadan çalışan öğretmenlerimizi kadroya almanın yanında, atanamayan öğretmen çilesine son vereceğiz. Zonguldak'tan Ankara'da çile çeken 40 bin öğretmen kardeşime selam olsun, 7 Haziran'da Allah nasip ederse alayınız öğretmen olacaksınız" dedi.

Bahçeli üniversite sınavlarını kaldıracaklarını, yuva kuracak gençlere 10 bin lira tutarında, iki yıl vadeli, faizsiz kredi imkanı sağlayacakları dile getirdi.

Emniyet mensuplarının çalışma şartlarını ve özlük haklarını iyileştireceklerini, bu kapsamda polislerin ek göstergesini 3600'e çıkaracaklarını belirten Bahçeli, konuşmasını söyle tamamladı:

"Astsubaylarımızın intibaklarını yapacak, haklarını verecek, uzman jandarma ve uzman erbaşların tüm mağduriyetlerini gidereceğiz. Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidereceğiz. Devletin asli ve sürekli hizmetlerinde çalıştırılan taşeron işçilere kadro vereceğiz. Köleliği andıran işçi çalıştırma düzenine son vereceğiz. Kapatılan belde belediyeleri, özel idareleri ve köyleri yeniden kuracağız. Bölücülüğün ve terörün kökünü kazıyacak, milli birliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirecek yeni bir anayasayı milletimize hediye edeceğiz. Genel seçimler, büyük milletimizi tıpkı asırlar öncesinde olduğu gibi lider ülke Türkiye ülküsüne götürecek yolun başlangıcı olacaktır. Tek başına iktidarımız, Türkiye'nin yeniden ayağa kalkmasını sağlayacaktır."

Mitingin  ardından Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Bahçeli'ye Devrek bastonu ve madenci heykeli hediye etti.

(Bitti)