"Milli İttifak"ın Zonguldak mitingi

"Milli İttifak"ın Zonguldak mitingi
"Milli İttifak"ın Zonguldak mitingi
- Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak: - "Üretmeyen bir ekonomi milletine saadet, huzur ve barış getiremez. Refah sağlayamaz ve üretmemiz lazım" - Eski BBP Genel Başkanı Destici: - "Ülkemizde son dönemlerde yaşanan manevi çöküntüye, milli kopuşa isyan olarak Milli İttifak'ı kurduk. Bu adaletsiz, bu vurguncu düzene isyan olarak bir araya geldik"

ZONGULDAK (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Üretmeyen bir ekonomi milletine saadet, huzur ve barış getiremez. Refah sağlayamaz ve üretmemiz lazım" dedi.

Kamalak, eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile katıldığı kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde düzenlenen mitingde, Zonguldak'ın taşeron işçilikte birinci olduğunu ve Türkiye'nin maden kazalarından yaklaşık 3 bin işçinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. 

Türkiye'nin maden kazalarında Çin'i geçerek dünyada birinci sırada yer aldığını öne süren Kamalak, "2013 yılında bin 231 işçi hayatını kaybetmiştir. Geçen yıl daha bir vahim ve felakettir. İş kazalarında 2014'te hayatını kaybeden işçi sayısı bin 886'dır. Ama hükümete sorarsanız 'Her şey güllük gülistanlık'. Ekonomik göstergeler onlara sorarsanız rekor kırmaktadır. Son 4 yılda 20 binin üzerinde Zonguldaklı genç, baba ocağından diyarı gurbete gitmiştir" diye konuştu. 

Kamalak, şunları söyledi:

"Ayrılıkta azap, birlikte rahmet var diyerek mazisi, sicili ve kadroları tertemiz olan iki kardeş parti olarak bir araya geldik. Bu birliği yaptıktan sonra milletimize seslendik. 'Yeniden büyük Türkiye'yi hep beraber kuralım' dedik. Büyük ittifak, samimi kardeşlik birilerini korkutmuş durumdadır. Nereden biliyorsunuz diyecekseniz? Dudaklarının titremelerinden, dizlerinin bağının çözülmesinden anlıyoruz. Korkudan ne yapacaklarını şaşarmış durumdalar. Bugün partimiz hakkında ahlaksızca, hayasızca iftira kampanyası başlatmışlar. Bu iftirayı kınıyorum. Partimizin bayraklarını toplatıyorlar. Miting meydanlarına giden yolları kapatıyorlar. Meydanlara giden yolları kapatabilirsiniz ama gönüllere giden yolu nasıl kapatacaksınız."

Milli İttifak'ın problemleri çözmek için kaldığı yerden iktidara geldiğini savunan Kamalak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Üretmeyen bir ekonomi milletine saadet, huzur ve barış getiremez. Refah sağlayamaz ve üretmemiz lazım. Üretebilmek içinde fabrikalar kurmamaz gerekir. Bu millet 74 yıl önce kendi uçağını yapmıştı. Hain eller o uçak fabrikalarını kapattırdılar. 55 yıl önce yüzde 100 yerli otomobilimizi kendimiz üretmiştik. Biz, 'Devrim' otomobilini bir yılda yapmıştık. İş başındaki kardeşlerimiz 13 yıldır sadece otomobilin lafını etmekle meşguller. Oysa biz büyük, çalışkan ve enerjik gençlerine sahibiz. Uçağı, otomobili, tankı, tüfeği de en iyi şekilde yaparız. Aradığınız yiğitleri bulma konusunda samimiyseniz, işte meydan, aradığınız yiğitler buradadır. Onun için 'Milli Görüş', 'Milli İttifak' diyoruz. Türkiye kendine geliyor, özüne dönüyor, akın akın Milli Görüş'e, Saadet Partisi'ne geliyor. Allah'ın izniyle Zonguldak kararını vermiş durumda."

Her yıl 54 milyar lira, haftada bir milyar 100 milyon lira faiz ödendiğini belirten Kamalak, "Haftada bir milyar 100 milyon faiz ödemek nedir biliyor musunuz? Kesenizden 11 ton altın ödemektir. Her hafta sizlerin alın terinden bir kamyon dolusu altın faiz lobisine gidiyor. Yanlış desinler diyemezler tek söyledikleri şey bunları konuşturmayın" dedi. 

Başkanlık sistemini eleştiren Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Meclisi tümüyle kaldır. Milletimiz boşuna milletvekillerine maaş ödemesin. Bir parti 550 milletvekilini de alsa hükümet kurabilecek mi? Hayır. Çünkü bütün yetki başkanda. O zaman meclis ve seçim ne işe yarar?" diye konuştu.

- Eski BBP Genel Başkanı Destici 

Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de 7 Haziran'da Türkiye'nin ve milletin kaderini belirleyeceği bir seçime gittiklerini ifade ederek, "Biz BBP ve Saadet Partisi olarak Milli İttifak çatısı altında bir araya geldik. Ülkemizde son dönemlerde yaşanan manevi çöküntüye, milli kopuşa isyan olarak Milli İttifak'ı kurduk. Bu adaletsiz, bu vurguncu düzene isyan olarak bir araya geldik"dedi.

Türkiye'nin kötü yöneltildiğini iddia eden Destici, şöyle dedi:

"Büyük bir çoğunluk bu kötü yönetimi her gün şikayet ediyor ve meydanlarda konuşuyor. Biz dedik ki, 'gelin geniş tabanlı bir ittifak kuralım, iktidar alternatifi ortaya koyalım'. Gelmediler. MHP buna yanaşmadı. Biz sadece gerçek bilinsin diye anlatıyoruz. Asla bir pazarlık içinde olmadık. Ön şart koşmadık. 'Devletimiz, milletimiz için, Türk-İslam Coğrafyası için bir araya gelelim' dedik."

AK Parti ile HDP'nin seçim öncesi kayıkçı kavgası yaptığını ifade eden Mustafa Destici, "Siz seçim öncesi kayıkçı kavgası yaptıklarına bakmayın. Bunlar tamamen anlaşmalı. AKP 'li vekiller gelip söylüyor bana, 'Bunlar anlaştı' diye. Başbakan Yardımcısı çıkıyor Demirtaş'a, 'Senin kardeşin dağda' diyor. Sen bunlarla Dolmabahçe'de kahve içerken kardeşinin dağda olduğunu bilmiyor muydun? Davutoğlu, 'Bunların bir ucu dağda bir ucu Meclis'te siyasette' diyor. Yeni mi öğrendin?" diye konuştu.

Destici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yönelik iddialarına ilişkin ise "Cumhurbaşkanı ne yaptı dün? Özel uçağa atladı ve önce Iğdır'a sonra Erzurum'a gitti. Berat gününde klozet polemiği yaptı. Oradan muhalefet parti liderlerine ağzına ne gelirse söyledi. Onlar da O'nunla aynı polemiğe girdi. Biz milli ittifak olarak bunların dışındayız. Onlar adına utanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Seçime 5 gün kaldığını anımsatan Destici, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Onları bu tür söylemlerden men ediyoruz. Evet, eleştiri olabilir ama eleştiriyi de insanca belden aşağıya vurmadan siyasi ahlakın, edebin, içinde kalarak yapmamız gerektiğini söylüyorum. Başta Cumhurbaşkanı ve başbakan olmak üzere bütün muhalefet liderlerine çağrımız, lütfen üslubunuza, sözlerinize dikkat edin. Cumhurbaşkanın seçimlerin son günlerinde tarafsız kalmasını istiyoruz. Eğer aynı şekilde devam ederse bu seçim kendisi için bir referandum olur ve AK Parti yüzde 50'nin altında oy alırsa Cumhurbaşkanlığı düşer. Cumhurbaşkanlığı seçimi yenilenmek zorunda kalır. Onun için Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Önce kendisi o makama ve kendisine azami derecede saygı göstermeli."

Konuşmaların ardından maden işçileri de Türkiye Taşkömürü Kurumunun özelleştirileceği iddialarının ardından bunun engellenmesi için topladıkları 50 bin civarındaki imzanın bulunduğu klasörleri Kamalak ve Destici'ye verdi.

Destici, AK Parti'den partilerine geçen Kandilli Belde Belediye Meclis Üyesi Serdar Coşkun'a da rozet taktı.