MİT tırlarının durdurulması

MİT tırlarının durdurulması
MİT tırlarının durdurulması
- MİT tırlarının durdurulması soruşturması kapsamında hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkan ve dün evinde bulunamayan Savcı Aziz Takçı, Zonguldak Adliyesine geldi

ZONGULDAK (AA) - Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulması soruşturması kapsamında hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilen Savcı Aziz Takçı, özel aracıyla  Zonguldak Adliyesine geldi.

Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının ardından dün evinde bulunamayan Takçı'nın konutuna döndüğü bilgisini alan polis ekipleri, Kozlu ilçesindeki evine gitti.

Evin çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri, Takçı'nın ikamet ettiği apartmana kimseyi yaklaştırmadı. 

Hakkındaki  karar tebliğ edilen Takçı, bir yakınının kullandığı özel aracına bindi. Savcının aracının bagajına, yakınları tarafından valiz konulduğu görüldü.

Polis ekiplerinin eşliğinde adliyeye gelen Takçı, burada gazetecilerin yakalama kararına ilişkin sorusu üzerine, "Şu anda bir açıklama yapmıyorum. Açıklamayı yazılı olarak yapacağım" dedi.

MİT tırlarının durdurulması ve aranmasında görev alan cumhuriyet savcılarından Aziz Takçı, hakkındaki   soruşturma sonuçlanıncaya kadar HSYK 2. Dairesince görevden uzaklaştırılmıştı.

Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, soruşturma kapsamında Eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, savcılar Aziz Takçı ve Ahmet Karaca hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı vermişti.

Şüpheliler, "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" öngören TCK'nın 312. maddesi kapsamında, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ile suçlanıyor.