"Pat pat"lar ulaşımda can yakıyor

"Pat pat"lar ulaşımda can yakıyor
"Pat pat"lar ulaşımda can yakıyor
- Zonguldak'ta 5 yılda "pat pat" tabir edilen tarım araçlarının karıştığı kazalarda 5 kişi öldü, 501 kişi yaralandı

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta son 5 yılda "pat pat" tabir edilen tarım araçlarıyla yapılan trafik kazalarında 5 kişinin öldüğü, 501 kişinin yaralandığı bildirildi.

Alaplı Kaymakamlığı ve İlçe Jandarma Komutanlığınca  kaymakamlıkta düzenlenen toplantıda köy ve mahalle muhtarlarına "pat-pat" kullanımı ve kazalarla ilgili bilgilendirme yapıldı.

Alaplı Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emre Balci, yaptığı konuşmada, son 5 yılda kentte 211 "pat pat" kazası meydana geldiğini söyledi.

Söz konusu kazalarda 12 kişinin öldüğünü, 501 kişinin yaralandığını anlatan Balci, "İl genelinde 9 bin 784 'pat pat' var. Tarım araçları bahçe ve tarla işlerinde çapa makinesi olarak kullanılması maksadıyla üretilmiş. Bu tür araçların uygunluk belgeleri bulunmamasından dolayı trafik kuruluşlarınca tescil işleri de yapılmamakta. Karayollarına çıkarak yükümlülüklere uymayan kişilere 88 lira  idari  ceza kesilmektedir" diye konuştu.

 Alaplı Kaymakamı Altuğ Çağlar da köylerde "pat-pat" denilen tarım araçlarını büyüklerden çok çocukların kullandığını vurguladı.

Tarım araçlarının motorlarının şanzıman takılarak ulaşım amaçlı kullanıldığına dikkati çeken Çağlar, "Maalesef karayolunda kullanılması yasak olmasına rağmen birçok ölümlü kaza meydana geliyor. Bu araçlara sadece 88 lira ceza kesilebiliyor" dedi.

Toplantıda muhtarların soruları da yanıtlandı.


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  Ulaşım

  ,

  Ceza

  ,

  Köy

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  lira

  ,

  jandarma