Roman kadınların umre hayali gerçekleşecek

Roman kadınların umre hayali gerçekleşecek
Roman kadınların umre hayali gerçekleşecek
- Zonguldak'ta Kur'an kursuna giden 18-50 yaşlarındaki 19 Roman kadın, talepleri üzerine il müftülüğünce düzenlenen sosyal proje kapsamında umre ziyaretinde bulunacak - Vali Ali Kaban: - "Roman bir genç kızımız organizasyonda yardımcı oldu. Tüm hazırlıklar tamamlandı. Romanlarımız umre ziyaretini yapacaklar" - Roman Emine Kocasoy: - "Umreye gittiğimi rüyalarımda görmüştüm. Bu gerçekleşeceği için çok heyecanlı ve mutluyum"

ZONGULDAK (AA) - FERDİ AKILLI - Zonguldak'ta Kur'an kursuna giden 19 Roman kadının umreye gitme hayali, valiliğin organizasyonuyla gerçeğe dönüştürülecek.

 İl Müftülüğünce düzenlenen Kur'an kursuna katılan yaşları 18 ile 50 arasında değişen kadınların, umreye gitme isteğinin iletilmesi üzerine Vali Ali Kaban, konuyla ilgili çalışma başlattı.

Bir enerji şirketinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında Romanların masraflarını karşılamaya talip olması üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı'yla görüşülerek gerekli organizasyon yapıldı.

Kutsal topraklara umre ibadeti için gidecek Romanlar, müftülükçe seminer verilerek gerekli konularda bilgilendirildi.

Vali Ali Kaban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pasaportları çıkartılan Romanların müftülük görevlilerinin de arasında yer aldığı kafileyle 15 Mayıs'ta kentten hareket ederek, 26 Mayıs'a kadar kutsal topraklarda kalacaklarını söyledi.

Kentte önemli bir nüfusa sahip Roman vatandaşlardan umreye gitme yönünde talepler olduğunu anlatan Kaban, "Bunun üzerine çalışma yaptık. Roman bir genç kızımız organizasyonda yardımcı oldu. Tüm hazırlıklar tamamlandı. Romanlarımız umre ziyaretini yapacaklar. Erkeklerden de bu yönde talepler var. Önümüzdeki dönemlerde onu da yerine getireceğiz" diye konuştu.

İl Müftüsü Mürsel Öztürk de Romanların umre için manevi olarak kendilerini çok iyi hazırladıklarını,  Türkiye 'ye örnek olacak bir organizasyona imza attıklarını dile getirdi.

- "Umreye gittiğimi rüyalarımda görmüştüm"

 Umreye gidecek olmanın mutluluğuyla ağlayan 32 yaşındaki Emine Kocasoy ise kutsal toprakları ziyareti hep hayal ettiğini belirterek "Umreye gittiğimi rüyalarımda görmüştüm, bu gerçekleşeceği için çok heyecanlı ve mutluyum. Organizasyona vesile olan herkesten Allah razı olsun" dedi.

Nilüfer Çiçek de umre programı için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını, halen bunun gerçekleşeceğine inanmakta zorluk çektiklerini belirtti.

Kutsal topraklara kendi imkanlarıyla gitmelerinin mümkün olmadığını aktaran Çiçek, mutluluklarını tarif edemediklerini kaydetti.