Sağlık turizminde "diş tedavisi" lokomotif olacak

Sağlık turizminde "diş tedavisi" lokomotif olacak
Sağlık turizminde "diş tedavisi" lokomotif olacak
- BEÜ Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde son teknolojik cihazlarla donatılan Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin, yatırımlar sayesinde kent dışındaki hastaların da tercih ettiği sağlık kuruluşlarının başında yer alması hedefleniyor - Vali Kaban: " Sağlık turizmine yönelik çalışmaların artmasına gayret sarf edilecek"

ZONGULDAK (AA) - Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde son teknolojik cihazlarla donatılan Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin, özellikle il dışındaki hastaların tercih ettiği kuruluşlardan biri olması hedeflenerek sağlık turizminde de öncü rol üstlenmesi planlanıyor. 

Zonguldak Valisi Ali Kaban ve BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer,  BEÜ Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin yeni binasının tanıtım gezisine katılarak, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Selçuk Oruç'tan sunum eşliğinde bilgi aldı.

Oruç, yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz 'de hiçbir sağlık kuruluşunda olmayan görüntüleme cihazlarının merkezlerine kazandırıldığını, ağız diş sağlığıyla ilgili her türlü tedavi hizmetini verebildiklerini söyledi.

Geçen yıl 70 bin 687 olan hasta sayının 2014'ün 11 ayı itibarıyla 91 bin 219'a yükseldiğine işaret eden Oruç, merkezin sağlık turizmi açısından da lokomotif görevi üstlenebileceğini anlattı.

Oruç, daha sonra Kaban ve Özer'e klinikleri gezdirerek bilgi aktardı.

- Vali Kaban

Vali Kaban, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, merkezin ve fakültenin bölge için büyük şans olduğunu belirtti.

Diş tedavisinin önleyici sağlık hizmetleri açısından önemine değinen Kaban, "Diş hekimliği merkezinin hizmet verdiği alanlar açısından çok şanslıyız. Bölgemizde tek olan çalışmalar yapılıyor. Bunu yaygınlaştırmak için elimizden geleni yapmak hepimizin görevi. Sağlık turizmine yönelik çalışmaların artmasına gayret sarf edilecek" ifadesini kullandı.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Özer de ağız ve diş sağlığı açısından Batı Karadeniz'de farklı özellikleriyle tek referans merkezine sahip olduklarına işaret etti.

Hiçbir eksiklikleri olmadığını, bölgeden artık hastaların sevk edilmediğini vurgulayan Özer, "Dolayısıyla Zonguldak için burası kazanımdır. Farklı kentlerden hasta sayımızın daha da artarak sağlık turizmine buranın daha fazla katkı vermesini istiyoruz. Yurt dışındaki veya farklı kentlerde yaşayan Zonguldaklılar da kente geldiklerinde sağlıkla ilgili çok geniş alanda hizmet alabiliyor" değerlendirmesinde bulundu.