Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
- Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilciliği üyeleri, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamaları protesto etti

ZONGULDAK (AA) - Türkiye Kamu -Sen Zonguldak İl Temsilciliği üyeleri,  Çin 'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamaları protesto etti.

Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplanan grup, Çin yönetimi aleyhine sloganlar attı.

İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, yaptığı basın açıklamasında, Doğu Türkistan'da bir milletin kan ağlarken, bütün dünyanın bu zulmü seyrettiğini söyledi.

Türkmenlerin üzerinde uygulanan bu katliama seyirci kalınmasının kabul edilemez olduğunu belirten Bacıoğlu, "Dünyanın neresinde bir Türk'ün burnu kanasa, bizim yüreğimize kan damlar. Hiç kimsenin bu milletin içini yakmaya, soydaşlarımızı yalnız ve çaresiz bırakmaya ve katil bir devletin insafına terk etmeye hakkı yoktur. İnsanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden bu vahşeti durdurmak üzere yetkili organları harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz. Aksi halde bu katliama sessiz kalanlar işlenen bu insanlık suçuna ortak olacaktır" ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından Valilik binasına kadar yürüyen grup, İstiklal Marşı okuyup saygı duruşunda bulunduktan sonra dağıldı.