TMMOB üyelerinden eylem

TMMOB üyelerinden eylem
TMMOB üyelerinden eylem
- Zonguldak'ta yeni bir torba yasa tasarısı ile TMMOB Yasası'nda değişiklik yapılacağı gerekçesiyle eylem yapıldı

ZONGULDAK (AA) -  Zonguldak'ta  TMMOB Yasası'nda da değişiklikler içeren yeni bir torba yasa tasarısı hazırlığı yapıldığı gerekçesiyle Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri  eylem yaptı. 

TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Birhan Şahin, birlik üyeleriyle Madenci Anıtı önünde yaptığı basın açıklamasında, torba yasa tasarıyla gündeme getirilen düzenlemelerle mühendis ve mimarlarını toplumdan yana olan sesinin kesilmek istendiğini öne sürdü.

Yasada öngörülen değişikliklerle yapı üretim süreci ile mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini kuralsızlaştırmanın yanı sıra kamusal denetimi de ortadan kaldırmanın hedeflendiğini savunan Şahin, şunları kaydetti:

"Bilimsel-teknik denetimin olmadığı, eleştirinin yapılmadığı ortamda, depremde daha fazla hasar gören yapılar, çevresel sorunlarla, halk sağlığı problemleriyle boğuşan bir toplumsal tablo oluşacaktır. Yeni değişikliklerle; mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetleri ve ilgili meslek örgütlerinin, böl-parçala-küçült-etkisizleştir-yönet yaklaşımıyla demokratik ve merkezi yapılardan rekabetçi yerel yapılara dönüştürülmesi, siyasi iktidarın yönetimine, bakanlıklara bağlanması amaçlanmaktadır. Kısaca odaların bağımsızlığı ortadan kaldırılmak istenmektedir."

Şahin, mühendis, mimar, şehir plancıları ve meslek örgütleri olarak bilim ve tekniğin aydınlatıcılığında mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.


  ETİKETLER:

  ZONGULDAK

  ,

  Bilim

  ,

  Eylem

  ,

  Demokratik

  ,

  siyasi

  ,

  Birlik

  ,

  mimar