TTK maden ocağındaki yangın

TTK maden ocağındaki yangın
TTK maden ocağındaki yangın
- Kömür ocağının eksi 320 kodundaki yangın devam ediyor - Genel Müdür İnan: - "Korkulacak bir durum yok, riski bertaraf edene kadar hiç kimseyi çalıştırmayı düşünmüyoruz"

ZONGULDAK (AA) -  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocağında sabah saatlerinde çıkan yangın devam ediyor.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan, maden ocağındaki incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının havalandırma amaçlı kullanılan ve kömür üretimi yapılmayan galeride çıktığını söyledi.

Galerideki demir bağları güçlendirmek amacıyla yapılan ağaç tahkimatın tutuşmasıyla yangının çıktığını belirlediklerini anlatan İnan, "Karbonmonoksit sensörlerinin duman değerlerini görmesinin ardından yetkili arkadaşlarımız işçileri tahliye etti. Ocak içerisinde kimse kalmadı. Uzman bir ekibimiz yangın mahallini keşfe gitti. Açık alevli yangına yaklaşık 30 metre kadar yaklaşabildiler" diye konuştu.

İnan, ocaktaki yangın bölgesine kendisinin de gittiğine işaret ederek şöyle konuştu:

"Yangın noktasından yaklaşık 150 metre geriye kadar çok yoğun şekilde duman var. Cihazsız yaklaşabilmemiz mümkün olmadı ancak biz basınçlı havalandırmayla dumanı bertaraf etmeye uğraştık. Yaklaşık 100 metre havalandırarak ilerledik. Yangın noktasına 50 metre kalıncaya kadar gittik ancak daha ileriye geçemedik, yaptığımız çalışmalar yeterli olmadı. Tahlisiyeci arkadaşlarımız ise özel donanımlarıyla yangın yerini tespit ettiler."

- "Herhangi bir risk söz konusu değil"

Yangın çıkan galeride su şebekesinin olmadığını vurgulayan İnan "Arkadaşlarımız bir taraftan yaklaşık bin 200 metre mesafeden su getirmeye çalışıyorlar. Yaklaşık 2,5 saatlik süre zarfında suyu temin edeceğiz. Tahlisiyeci arkadaşlarımız suyla yangını söndürecekler. Umarım 16.00-24.00 vardiyasında sonuç alırız" ifadesini kullandı

İnan, şu anda herhangi bir riskin söz konusu olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Metan gazı da yok. Yangının etkilendiği bölgelerde herhangi bir çalışma yapmayacağız. Korkulacak bir durum yok. Riski bertaraf edene kadar hiç kimseyi çalıştırmayı düşünmüyoruz. Risk bertaraf edilmesi lazım. Biz bu konuda son derece ileri gelişmiş cihazlara sahibiz. Hiç kimseyi riskli bir ortamda çalıştırmamız söz konusu değil. Açık alevli yangın devam ediyor. Gündüz vardiyasında çalışan 623 işçimiz tahliye edildi. Herhangi bir can kaybımız veya yaralımız yok." 

TTK tahlisiye ekiplerinin yanı sıra maden işçileri, eksi 320 kodunda yangının söndürülmesine yönelik çalışmaları sürdürüyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  ZONGULDAK

  ,

  Maden

  ,

  Sabah

  ,

  tahliye

  ,

  derece