"TTK'yı kapatmaya hiç kimsenin gücü yetmez"

"TTK'yı kapatmaya hiç kimsenin gücü yetmez"
"TTK'yı kapatmaya hiç kimsenin gücü yetmez"
- GMİS Genel Başkanı Alabaş: - "TTK'yı hiç kimsenin kapatmaya ya da özelleştirmeye gücü yetmez, maden işçisi her zaman bunu savunacaktır"

ZONGULDAK (AA) - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, "TTK'yı hiç kimsenin kapatmaya ya da özelleştirmeye gücü yetmez, maden işçisi her zaman bunu savunacaktır" dedi.

Alabaş, sendikanın Şemsi Denizer Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Üzülmez Şubesi genel kurulunda yaptığı konuşmada, bu yıl içerisinde maden sektöründe bir takım sıkıntıların kendilerini beklediğini, göreve talip olan kişilerin bunların altından layıkıyla kalkacaklarını inandıklarını söyledi.

Her seçim ve toplu sözleşme döneminde olduğu gibi Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) özelleştirileceği veya kapatılacağıyla igili söylemlerin olduğunu dile getiren Alabaş, "Dün, TTK'nın yaşatılması adına maden işçisi nasıl hareket ettiyse, bugün de aynı mücadeleyi verebilecek güçte, yüreklilikte ve kararlılıktadır. Bu kurumu 5 bin maden şehidiyle bölge insanı kanı ve canıyla kurdu. TTK'yı hiç kimsenin kapatmaya ya da özelleştirmeye gücü yetmez, maden işçisi her zaman bunu savunacaktır. Hiç kimse bundan endişe duymasın" diye konuştu.

Alabaş, "torba kanun"un madencilik sektörüne getirdiği düzenlemeler konusunda delegelere görüşlerini aktardı.