Turizm Haftası

Turizm Haftası
Turizm Haftası
ZONGULDAK (AA) - Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından "Turizm Haftası" dolayısıyla tören düzenlendi.Valilik binası önündeki törende,...

ZONGULDAK (AA) ? Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından "Turizm Haftası" dolayısıyla tören düzenlendi.

Valilik binası önündeki törende, Atatürk  Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, törende yaptığı konuşmada, turizmin ulusal ve uluslararası alanda yatırımları,  hacmini geliştiren, gelir yaratan bir nitelik kazandığını söyledi.

Turizmin sosyal ve kültürel nitelikleriyle insanlar arasında dostluk bağının pekişmesini sağladığını belirten Kasap, şunları kaydetti:

"Ülkemiz yüksek bir potansiyele sahiptir. Turizm sektörümüz hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Türkiye , Avrupa pazarında yüzde 3 gibi önemli bir paya sahiptir. Turizm gelirleri, ihracat gelirlerinin yüzde 20'sini aşmıştır. Yapılan araştırmalar, sektöründe yatırım planları ve mevcut gelişme içinde eğitilmiş iş gücü ihtiyacının sektör için önemli bir sorun olduğunu göstermektedir. Turizm sektöründe çalışacak personelin niteliklerinin tam olarak belirlenememiş olması, eğitim ve istihdam güçlükleri yaratmaktadır."

Kasap, kentte Madencilik Müzesi çalışmasının büyük ölçüde tamamlandığını dile getirerek, "Müzemiz, bu yıl içinde ziyarete açılacaktır. İlimizin turizm alanında kendini göstermesi, sektörün alt yapısını oluşturan kamu yatırımlarıyla olduğu kadar, üst yapıyı oluşturan özel sektör yatırımlarıyla mümkün olabilecektir. Bizler, turizme gönül veren herkese kucak açmayı ve destek vermeyi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından Anadolu Folklor Vakfı Zonguldak yöresi halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi.